Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

G/ATOR na Litwie

Obrona powietrzna, Strategia i polityka, 02 maja 2022

USMC skierował na Litwę jednostkę dozoru radiolokacyjnego wyposażoną w radar AN/TPS-80 Ground/Air Task Oriented Radar (G/ATOR). Jest to wzmocnienie dozoru radiolokacyjnego republik bałtyckich w ramach misji NATO Baltic Air Policing.

Radar G/ATOR został zaprojektowany z myślą o działaniach ekspedycyjnych. Gotowość do pracy osiąga w czasie 30–45 min. od dotarcia na miejsce / Zdjęcie: Northrop Grumman

Dzięki radarowi G/ATOR jednostka może wypełniać zadania wczesnego wykrywania, kierowania ruchem lotniczym oraz dowodzenia i kierowania obroną powietrzną. Bezpośrednio przed skierowaniem na Litwę marines brali udział w odbywających się w Norwegii ćwiczeniach Cold Response 22.

Ta misja udowadnia gotowość marines i ich systemów, takich jak radar G/ATOR, do działań ekspedycyjnych. Po bardzo krótkim przygotowaniu i z minimalnym zapleczem logistycznym byliśmy w stanie przenieść się z ćwiczeń w rejonie arktycznym nad Bałtyk, gdzie wspieramy naszych sojuszników z NATO – powiedział dowódca jednostki, płk. Michael McCarthy.

Wchodzący do uzbrojenia USMC radar G/ATOR zastępuje pięć używanych dotychczas wyspecjalizowanych radiolokatorów o różnym zasięgu. Składa się z trzech części: radaru z anteną fazowaną z podnoszoną anteną o wymiarach 2,4 × 3,6 metra pracującą w paśmie S, modułu zasilającego na podwoziu 7-tonowej ciężarówki i modułu łącznościowego na półciężarówce HMMWV. Radar G/ATOR został zaprojektowany z myślą o działaniach ekspedycyjnych. Gotowość do pracy osiąga w czasie 30–45 min. od dotarcia na miejsce. Całość mieści się w ładowni samolotu transportowego C-130 Hercules (Produkcja seryjna G/ATOR, 2021-09-03, IBCS zwalcza pociski manewrujące , 2021-07-16).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.