Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ewakuacja rannych z Azowstalu

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, 16 maja 2022

Wraz z nadejściem ciemności z terytorium zakładu Azowstal w Mariupolu (Próby ewakuacji z Mariupola, 2022-04-10) nad brzegiem Morza Azowskiego rozpoczęła się ewakuacja 51 najciężej rannych Ukraińców broniących tej placówki. Tunelem z podziemi wynosili ich znajdujący się w lepszym stanie obrońcy Azowstalu. Rosjanie traktują rannych jako jeńców. Na czas ich ewakuacji ogłoszono zawieszenie broni.

Jeden z rannych Ukraińców ewakuowanych z podziemi zakładów Azowstał w Mariupolu po zawarciu porozumienia o czasowym zawieszeniu broni. Kilkusekundowe nagranie z wydarzenia opublikował rosyjski korespondent wojenny Andriej Rudenko

Dziś rano teren zakładów opuściło, z białą flagą, 10 Ukraińców. Poinformował o tym dowódca batalionu rosyjskich separatystów Wostok. Według niego 9 ukraińskich żołnierzy miało upoważnienie do bezpośrednich negocjacji z Rosjanami. W rezultacie zawarto porozumienie o opuszczeniu podziemi Azowstali przez grupę najciężej rannych. Ustalono, że trafią oni do szpitala w Nowoazowsku na terytorium separatystycznej DNR.

W rosyjskim Internecie pojawiło się krótkie nagranie z ewakuacji. Opublikował je na swoim kanale korespondent wojenny Andriej Rudenko.

W tym samym czasie dowódca broniącego Azowstali pułku Azow Denis Prokopenko opublikował blisko minutową odezwę. Decyzję o ewakuacji rannych określił jako jedynie słuszną. - Oszczędzanie personelu to najwyższy poziom dowodzenia. Zwłaszcza jeśli Twoja decyzja jest poparta przez najwyższe kierownictwo – powiedział. Według Prokopenki, garnizon Mariupola utrzymał się przez 82 dni, co pozwoliło ukraińskim wojskom na przegrupowanie i otrzymanie zagranicznej broni.

Wcześniej pojawiła się informacja, że w podziemiach zakładów metalurgicznych Azowstal znajduje się blisko 700 rannych. 40-50 z nich miało znajdować się w ciężkim stanie. Informację przekazał jeden z członków Azowa.

Według nieoficjalnych informacji, na terenie Azowstalu przed ewakuacją znajdowało się 2,2 tys. ukraińskich żołnierzy i innych obrońców placówki. Źródła rosyjskie podają, że poza 51 najciężej rannymi opuściło ją 300 ludzi. Mieli zostać przewiezieni do wioski Jeleniowka. Jutro rano mają rozpocząć się ich przesłuchania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.