Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na dokowanie brytyjskich lotniskowców

Transakcje, Przemysł stoczniowy, 18 maja 2022

Babcock otrzymał zamówienie na świadczenie usług dokowania lotniskowców typu Queen Elizabeth dla Royal Navy. Umowa o wartości 30 mln GBP będzie obowiązywać przez 10 lat. Jest ona kontynuacją zamówienia z 2019 na serwisowanie lotniskowców w suchym doku w Rosyth.

Najbliższe dokowanie lotniskowca typu Queen Elizabeth zaplanowano w przyszłym roku / Zdjęcie: Babcock

Zgodnie z najnowszą umową prace w suchym doku obejmą obsługę techniczną i naprawy możliwe do zrealizowania wyłącznie poza wodą. Babcock zapewni też zaplecze dla dokowań awaryjnych w okresie obowiązywania umowy. W tym celu będzie stale utrzymywać ok. 300 miejsc pracy. Pierwsze dokowanie HMS Queen Elizabeth (R08) miało miejsce w 2019. Kolejne dokowanie w ramach nowej umowy zaplanowano w przyszłym roku. Obejmie ono 6-tygodniowy pakiet roboczy.

Udzielone zamówienie jest uważane za kamień milowy w dokowaniu dużych okrętów w stoczni w Rosyth. Było to miejsce budowy i montażu obu brytyjskich lotniskowców w latach 2008-2019. Stocznia była beneficjantem inwestycji w wysokości ponad 100 mln GBP. Objęły one rozwój kompetencji, cyfryzację i modernizację infrastruktury. Zatrudnienie w Rosyth znajduje ok. 2000 pracowników.

Planowany na 50 lat okres eksploatacji lotniskowców typu Queen Elizabeth stawia przed Rosyth długą przyszłość. Poza obsługą techniczną i remontami okrętów możliwości dokowania jednostek zostaną wykorzystane w programie budowy dla Royal Navy fregat Type 31 (HMS Prince of Wales okrętem flagowym NRF, 2022-01-13, Przegląd remontowy HMS Queen Elizabeth, 2019-01-15).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.