Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Twarde lądowanie Mi-24 w Afganistanie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 03 grudnia 2009

Dzisiaj o godz. 11.00 (14.30 czasu miejscowego), zaraz po starcie z bazy Ghazni, śmigłowiec szturmowy Mi-24W musiał awaryjnie lądować, prawdopodobnie używając autorotacji. Nikt z załogi i żołnierzy desantu nie doznał poważniejszych obrażeń.

Zdjęcie: PKW Afganistan

Śmigłowiec został wezwany jako wsparcie dla oddziału afgańskiej policji. Zaraz po stracie musiał awaryjnie lądować, zaledwie kilkadziesiąt metrów od granic bazy. Żołnierze wyszli ze statku powietrznego o własnych siłach. Maszyna została przetransportowana na teren bazy.

To druga poważna awaria Mi-24W w Afganistanie. Na razie brak jest jednak sprawdzonych informacji o stanie feralnego śmigłowca. Nie wiadomo również, co było przyczyną zdarzenia. Bada je specjalna komisja.

Incydent zmniejszy liczbę śmigłowców uderzeniowych Samodzielnej Grupy Powietrznej VI zmiany PKW Afganistan, z 6 do 4 egz. Pod koniec lipca z eksploatacji został wycofany jeszcze jeden Mi-24W, w który również musiał awaryjnie lądować z powodu utraty mocy silników, prawdopodobnie w wyniku wrogiego ostrzału. Pozostałe maszyny oddziału to 4 transportowe Mi-17IV.

Dzisiejsze twarde lądowanie będzie miało prawdopodobnie o wiele bardziej istotny wpływ na możliwości wsparcia lotniczego polskiego kontyngentu, niż wynika to z przedstawionych liczb. Tylko bowiem część śmigłowców nadaje się do lotu. Po tragicznej śmierci kpt. Daniela Ambrozińskiego w sierpniowej zasadzce talibów, wyszło na jaw, że z 9 śmigłowców aż 4 były uszkodzone (zobacz: Retoryczne pytania (do) ministra).

Podobne problemy z utrzymaniem niezawodności statków powietrznych - w bardzo trudnych warunkach afgańskich - notują również inne kontyngenty, w tym brytyjski, który do tej pory notował podobny współczynnik (rzędu 50-60%) sprawności śmigłowców. Dopiero w tym roku, sytuacja ta poprawiła się, za sprawą dodatkowych dostaw części zamiennych. Według dostępnych, fragmentarycznych informacji, nieco lepiej wypadają na tym tle formacje amerykańskie. Te jednak mają praktycznie nieograniczony dostęp do serwisu i transportu strategicznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.