Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

4 MiGi-29K w Indiach

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 06 grudnia 2009

Na pokładzie samolotu transportowego An-124 do Indii dotarły pierwsze 4 z zamówionych 16 myśliwców pokładowych MiG-29K.

Rosyjskie samoloty wylądowały w bazie Hansa w Goa w Dniu Marynarki Wojennej - wieczorem 4 grudnia. Po zmontowaniu i przetestowaniu posłużą do szkolenia indyjskich pilotów, którzy będą służyć w eskadrze Czarnych Panter, stacjonującej na lotniskowcu INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow). Okręt po remoncie i modernizacji powinien wejść do służby w 2012.

Nadal trwają negocjacje dotyczące ostatecznych warunków realizacji kontraktu z 2004, którego częścią był zakup 16 MiG-29K/KUB za 526 mln USD. Pierwotna wartość całego kontraktu wynosiła 1,5 mld USD. Zostanie ona zapewne podniesiona do 2,2-2,9 mld USD za sam lotniskowiec (negocjacje dotyczące samolotów toczone są oddzielnie) ze względu na zwiększenie zakresu prac i spadek wartości dolara. Według nieoficjalnych informacji, ostateczna cena za INS Vikramaditya ma wynosić 2,6 mld USD, ponad 2,5 razy więcej niż pierwotnie (948 mln USD). Dziś zakończyły się kolejne negocjacje na ten temat.

Kontrakt jest coraz ostrzej krytykowany w Indiach. Lotniskowiec, który miał być dostarczony w 2008, będzie ostatecznie kosztować o ok. 60% więcej niż wynosi cena nowego, w pełni sprawnego okrętu tej klasy. Nie wiadomo przy tym, jaki będzie jego resurs. Wiadomo natomiast, że pokładowy system uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwrakietowego INS Vikramaditya nie uzyska zdolności bojowej przed 2017. Dotychczasowe próby wybranego przez Indie systemu zakończyły się bowiem niepowodzeniem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.