Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej za Irak, więcej za Afganistan

Strategia i polityka, 11 grudnia 2009

Komisja obrony brytyjskiej Izby Gmin, opublikowała raport, dotyczący dodatkowych wydatków ministerstwa obrony, w tym na misje zagraniczne. Działania w Iraku i Afganistanie pochłoną w bieżącym roku prawie 4,2 mld GBP.

Brytyjskie wydatki na misje zagraniczne będą nieco mniejsze, niż planowano jeszcze w połowie bieżącego roku. Sumy zaoszczędzone w Iraku, pozwoliły na zwiększenie kontyngentu w Afganistanie. Londyn stanowczo jednak sprzeciwia się wzrostowi jego liczebności ponad 9500 żołnierzy. Brakuje na to środków finansowych w budżecie państwa / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Brytyjskie działania w Iraku i Afganistanie opłacane są poza normalnym budżetem ministerstwa obrony. Z tej puli opłacane są natomiast wydatki pośrednie, związane z podwyższaniem poborów żołnierzy, koniecznością intensyfikowania szkoleń czy rozliczaniem transakcji, niezbędnych do prowadzenia operacji ekspedycyjnych, a nie wchodzących w skład zakupów bieżących na potrzeby misji (np. samolotów C-17 Globemaster).

Finansowanie misji zagranicznych realizowane jest na podstawie szacunków przewidywanych kosztów. Do tej pory przedkładano je parlamentowi w połowie roku. Jednak obecnie ministerstwo przekazało do izby gmin skorygowany preliminarz (Winter Supplementary Estimate). Związane to jest ze zmianami, które zaszły w Iraku i Afganistanie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Zgodnie z założeniami pierwszego dokumentu, misja w Iraku miała kosztować w bieżącym roku podatkowym 2009/2010 łącznie 877 mln GBP, zaś w Afganistanie - 3,495 mld. Okazało się jednak, że likwidacja obozu w Basrze i wycofanie ok. 4000 żołnierzy z Iraku (zobacz: Brytyjski kontyngent został wycofany) odbyło się szybciej, niż zakładano i przy wykorzystaniu jedynie części zaplanowanych środków - 388 mln GBP.

Z drugiej strony, wydatki afgańskie szacowano, biorąc za podstawę kontyngent, liczący 8200 żołnierzy. W trakcie bieżącego roku został on jednak zwiększony do ok. 9000 żołnierzy. Spowodowało to wzrost kosztów we wszystkich segmentach wydatków, w tym osobowych, ze 148 do 171 mln, na infrastrukturę - ze 216 do 276 mln - i na sprzęt, z 485 do 535 mln GBP. Dało to łącznie 3,745 mld GBP.

Dodatkowe 45 mln GBP pochłonie w bieżącym roku budżetowym zapowiedziane już wysłanie kolejnych 500 żołnierzy.

Zaoszczędzone kwoty, ponad 170 mln GBP, zostaną przekazane innym resortom brytyjskiego rządu.

W raporcie brytyjskich parlamentarzystów znalazły się również dokładne informacje na temat dotychczasowych kosztów wojen w Iraku i Afganistanie. Ta pierwsza operacja kosztowała w roku budżetowym 2006/2007 956 mln GBP, a następnie 1457 i 1381, by w obecnie spaść do podanych już 388 mln GBP. Z kolei wydatki na działania w Afganistanie wyniosły odpowiednio 738, 1482, 2623 oraz 3754 mln GBP obecnie. Oznacza to stały wzrost wydatków, z niecałych 2,2 do 4,2 mld GBP. To wyższe liczby niż podawane dotychczas przez ministerstwo obrony (zobacz: Brytyjskie koszty wojny).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.