Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iraccy rebelianci przechwytują sygnały bsl

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 grudnia 2009

Iraccy rebelianci, wykorzystując dostępne w Internecie programy, przechwytują dane transmitowane przez amerykańskie bezpilotowce.

Po raz pierwszy o przechwytywaniu przez irackich rebeliantów danych transmitowanych z bsl do stacji naziemnych Amerykanie dowiedzieli się w 2008. Schwytano wówczas szyickiego bojownika, w którego notebooku znaleziono zapisy transmisji obrazów z bezpilotowców latających nad Irakiem. Latem 2009 w ręce amerykańskich żołnierzy dostało się kilka kolejnych komputerów z podobnymi, wielogodzinnymi zapisami. Niedawno znaleziono kolejne zapisy transmisji z bsl Predator.

Według Wall Street Journal, iraccy rebelianci do przechwytywania transmisji z bsl używają powszechnie dostępnych programów, takich jak SkyGrabber, który w podstawowej wersji można kupić za 25,95 USD. Służy on głównie do rejestrowania plików graficznych i muzycznych z Internetu, ale amatorzy wykorzystują go też do śledzenia sygnałów przesyłanych na przykład przez sztuczne satelity Ziemi. Pod warunkiem, że nie są one szyfrowane w sposób uniemożliwiający ich analizę.

Okazuje się, że transmisje wojskowych bsl używanych przez Amerykanów nie są skutecznie szyfrowane. O tym, że jest to słaby punkt bezpilotowych systemów rozpoznania wiadomo od dawna. Już w latach 1990. w czasie operacji nad Bośnią Pentagon zdawał sobie z tego sprawę. Nie podjęto jednak wówczas żadnych działań, by temu zapobiec, uznając niewielką szkodliwość utraty danych. Podobnie było w przypadku działań nad Afganistanem, Pakistanem, Jemenem, czy Somalią.

US Army prowadzi od lat prace nad skutecznym utajnieniem transmisji danych z bsl, ale dotąd nie zdecydowała o zastosowaniu opracowanych systemów w praktyce. Głównym powodem jest znaczne skomplikowanie urządzeń pokładowych bsl i duża masa szyfratorów. Tymczasem większość bsl ma bardzo ograniczony udźwig. Problemem jest też wysoka cena skutecznych systemów szyfrowania.

Iraccy rebelianci używają uzyskiwane dane do kontrolowania działań amerykańskich żołnierzy. Mogą dzięki nim zorientować się, jakie obszary są przez nich obserwowane, a dzięki temu wymykać się z zastawianych pułapek.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.