Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana misja Falcon Heavy

Astronautyka, Wojska kosmiczne, 02 listopada 2022

Wczoraj, 1 listopada 2022 o 13:41 UTC z kompleksu startowego. 39A (LC-39A) w Kennedy Space Center na Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon Heavy (Pierwszy komercyjny lot Falcon Heavy, 2019-04-12). Głównym ładunkiem na jej pokładzie był satelita wojskowy USSF-44 (Shepard Demonstration) o nieujawnionym przeznaczeniu. Wiadomo jedynie, że przenosi wiele urządzeń do testowania nowych technologii. Satelita bazuje na zbudowanej przezNorthrop Grummana platformie satelitarnej ESPA (EELV Secondary Payload Adapter).

Ciężka rakieta nośna FalconX Falcon Heavy startuje do misji realizowanej na rzecz amerykańskich wojsk kosmicznych / Zdjęcie: SpaceX

Drugi ładunek to LDPE 2, również bazujący na ESPA. Na jego pierścieniu zamontowano sześć różnych urządzeń. Trzy z nich zostaną wypuszczone podczas misji jako osobne satelity. To TETRA-1 (nanosatelita standardu CubeSat, który przetestuje możliwości przeprowadzania operacji komunikacyjnych z orbity geostacjonarnej) oraz LINUSS 1 i 2 12U CubeSat. Te ostatnie mają demonstrować możliwość prowadzenia wspólnych manewrów orbitalnych przez tak małe urządzenia.

W pierwszej fazie lotu rakieta była napędzana 9 silnikami Merlin 1D członu głównego (B1066) i 18 silnikami dwóch członów bocznych – B1064 i B1065. Te ostatnie – wielokrotnego użytku – po zakończeniu 2,5-minutowej pracy w kontrolowany sposób powróciły na Ziemię, lądując 8,5 minuty po starcie na lądowiskach LZ-1 i LZ-2 na Przylądku Canaveral. Blok środkowy, który działał o minutę dłużej, po zakończeniu pracy wpadł do Atlantyku. Jego sprowadzenie na Ziemię uznano za zbyt skomplikowane pod względem technicznym.

Po oddzieleniu się górnego członu jego silnik został uruchomiony po raz pierwszy. Po kilkudziesięciu minutach został włączony drugi raz, by stopień z satelitami wszedł na orbitę transferową. Potem przez kilka godzin zestaw poruszał się do najwyżej pozycji na orbicie transferowej. Wówczas, około 6 godzin po starcie, silnik Merlin Vacuum włączono po raz trzeci, by stopień znalazł się na ostatecznej orbicie geostacjonarne.

Wczorajsza misja Falcon Heavy była czwarta w historii rakiet tego typu. Kolejna jest planowana na styczeń 2023. Również ona ma być realizowana na rzecz wojska.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.