Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lotniczy BrahMos w 2012

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 stycznia 2010

Indyjskie władze potwierdziły oficjalnie, że lotnicza wersja naddźwiękowych pocisków samosterujących BrahMos wejdzie do służby w 2012. Nosicielami będą przebudowane Su-30MKI.

Tak może wyglądać moment odpalenia BrahMosa z Su-30MKI. Indie rozpatrują jednak możliwość uzbrojenia w pociski również samolotów morskich: Ił-38 i Tu-142 / Rysunek: <span>BrahMos Aerospace

BrahMos pierwotnie miał być jedynie pociskiem morskim, przeznaczonym do atakowania jednostek nawodnych, rozwiniętym z rosyjskiego/sowieckiego P-800 Oniks. Z tego powodu jako pierwsza powstała wersja pokładowa. Zainteresowanie pociskiem przejawiła jednak również armia, ponieważ BrahMosy okazały się skuteczne przeciwko celom lądowym, przy czym oba typu pocisków rakietowych są bardzo podobne.

Pociski marynarki wojennej zostały już przyjęte do służby i mogą być odpalane z pokładów kilku okrętów, w tym fregat typu Talwar. Także wojska lądowe przyjęły BrahMosy do służby, oficjalnie w 2007. W ubiegłym roku zakończyła się natomiast akceptacja kolejnej wersji pociski, ze zmienionym oprogramowaniem, BrahMos II (zobacz: Udany Test BrahMosa).

Zdecydowanie najdłużej trwają przygotowania do wprowadzenia do użytku wersji lotniczej pocisku. Wiąże się to nie tylko z większym priorytetem dla pozostałych wersji, ale również problemami technicznymi. Lotniczy BrahMos, ze względu na możliwość zmniejszenia zapasu paliwa, otrzymał większą głowicę bojową. Standardowa ma masę 200 kg, lotnicza - 300 kg.

Po drugie, modernizacji wymaga nosiciel, Su-30MKI. Dotyczy to tak samego płatowca, jak i zintegrowania nowego uzbrojenia z systemami pokładowymi. Dwa pierwsze samoloty zostały w celu przebudowy przekazane zakładom Suchoja na przełomie 2008 i 2009.

Wczoraj Shivathanu Pillai, przedstawiciel BrahMos Aerospace poinformował oficjalnie o zakończeniu prac nad lotniczą wersją pocisku i powtórzył zapewnienia własne oraz przedstawicieli strony rosyjskiej, z września i października ubiegłego roku, że pociski wejdą do służby w 2012.

Wcześniej jednak muszą zostać zakończone prace adaptacyjne nad parą Su-30MKI, zaś na 2011 planowana jest seria testów w locie.

Jednocześnie Shivathanu Pillai powiedział, że zakłady przedsiębiorstwa w Thiruvananthapuram zostaną rozbudowane i przystosowane do podjęcia produkcji seryjnej BrahMosów, obliczonej na montaż 25 pocisków miesięcznie. W tym celu zakład przejmie 11 ha terenów wokół obiektu, należących obecnie do wojsk lotniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.