Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajwan chce odkupić 8 fregat

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 stycznia 2010

Tajwańskie media doniosły, że miejscowa marynarka wojenna zamierza odkupić w USA 8 fregat typu Oliver Hazard Perry i doposażyć je w nowoczesne systemy walki.

USS <span>Rodney M. Davis w czasie ćwiczeń RIMPAC 2008. Okręty tego typu, produkowane głównie w latach 1980., czasy świetości mają już dawno za sobą. Mimo tego chce je kupić Tajwan, dla zastąpienia jeszcze starszych jednostek / Zdjęcie: US Navy

Tajwańskie media ujawniły wczoraj, że władze tego kraju zamierzają odkupić w USA 8 używanych fregat typu Oliver Hazard Perry. Powinny one dołaczyć do również 8 podobnych fregat typu Cheng Kung, czyli licencyjnej odmiany tych jednostek, wyprodukowanych przez China Shipbuilding Co. w latach 1991-1997 i 2002. W odróżnieniu od oryginałów, licencyjny model został wyposażony w rodzime systemy uzbrojenia.

Amerykanie teoretycznie dysponują 9 okrętami na sprzedaż, wchodzącymi w skład Naval Reserve Force. Są to jednostki wyprodukowane w latach 1982-1987, a więc młodsze o kilka lat od przejętych przez Marynarkę Wojenną RP.

Na Tajwanie mogłyby one zastąpić 8 okrętów typu Chi Yang, czyli zbudowane w USA, na początku lat 1970., fregaty typu Knox.

Miejscowa marynarka wojenna jest jednak zainteresowana głęboką modernizacją jednostek, w tym zainstalowaniu zintegrowanego systemu kierowania walką AEGIS oraz nowego uzbrojenia rakietowego.

Na plany Tajpej duży wpływ mają naciski Chin kontynentalnych, dążące do odseparowania Tajwanu na arenie międzynarodowej (zobacz: ChRL grozi USA). Kraj zdecydowanie bardziej zasobny finansowo od Polski mógłby pozwolić sobie na sprowadzenie nowych jednostek - przypomnijmy, że pod koniec lat 1980. zakupił we Francji 6 nowoczesnych fregat typu La Fayette, dostarczonych w następnej dekadzie. Obecnie jednak decyduje się na pozyskanie jednostek używanych, mających za sobą ćwierć wieku służby. Z drugiej jednak strony zamierza doposażyć je - sporym kosztem - dla spełnienia wymagań współczesnego pola walki.

Tak nieefektywne finansowo przedsięwzięcie musi wynikać z chęci uniknięcia restrykcji komunistycznych Chin, które de facto tolerują przedsięwzięcia modernizacyjne tajwańskiego arsenału, występując jednak zdecydowanie przeciwko zakupom nowoczesnego sprzętu za granicą.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.