Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Poznawanie Orbiterów

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 listopada 2007

Na lotnisku Gvulot, położonym na granicy pustyni Negev w Izraelu trwa szkolenie drugiej grupy 16 polskich operatorów bezzałogowych systemów Orbiter, produkowanych przez Aeronautics Defense Systems z Yavne pod Tel Avivem.

Bsl Orbiter z pokazaną publicznie po raz pierwszy na salonie Le Bourget 2007 głowicą Controp U-STAMP z niechłodzoną kamerą pracującą w podczerwieni. Controp został wybrany przez siły zbrojne Izraela (IDF) na standardowego dostawcę stabilizowanych głowic dla systemów mini-bsl. Warto dodać, iż przetarg na mini-bsl dla IDF nie został wciąż rozpoczęty, mimo trwających już bodaj ponad 2 lata przygotowań. Dotychczas dostarczone były tylko systemy ewaluacyjne (w tym Elbit Skylark I oraz Rafael Skylite, oba użyte podczas wojny w Libanie w 2006) / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Personel rekrutuje się z eskadry BSR 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim. W większości są to bardzo młodzi żołnierze po szkołach podoficerskich. Jak podkreślali w rozmowie z RAPORT-wto izraelscy instruktorzy z UAV Academy (oddział Aeronauticsa), cechuje ich ogromna łatwość poznawania opartych o rozwiązania informatyczne systemów. Szkolenie trwa ok. dwóch tygodni, w trakcie których operatorzy uczą się przygotowania aparatów do lotów i obsługi w warunkach polowych, umiejętności właściwego wykorzystania stacji naziemnych zarówno podstawowych, jak i dodatkowych, a także wykonywania w warunkach polowych podstawowych obsług, w tym napraw związanych z nieuniknionymi uszkodzeniami kompozytowego płatowca.

Start Orbitera w najnowszej konfiguracji (ze światłami pozycyjnymi w stabilizatorach) podczas przygotowań do prezentacji dla nowego potencjalnego odbiorcy. Zdjęcie wykonane na lotnisku Gvulot, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Strefy Gazy / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Pierwsza 17-osobowa grupa była wyszkolona pod koniec sierpnia i obecnie już 4 sekcje przebywają poza granicami Polski.

Przypomnijmy, iż dotychczas MON zakupiło - za pośrednictwem spółki G&R z Warszawy - 7 bsl Orbiter. Jeden dla Wojskowej Formacji Specjalnej Grom (pod koniec 2005; system od kilku miesięcy działa w Afganistanie; Grom był pierwszym użytkownikiem bsl Orbiter) oraz 6 dla Wojsk Lądowych (patrz RAPORT-wto 07/2006 i 08/2007). Spodziewane są kolejne zamówienia.

Część drugiej polskiej grupy szkolonej w Izraelu do eksploatacji bsl Orbiter. Do lotów wykorzystywany jest jeden z wczesnych egzemplarzy Orbitera, z widocznymi śladami napraw po uszkodzeniach w trakcie eksploatacji zakładowej / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Niemal na pewno na początku 2008 jeden z systemów zostanie także przydzielony PKW Czad, gdzie będzie eksploatowany obok takiego samego systemu sił zbrojnych Irlandii. Irlandia zakupiła 2 systemy Orbiter, z których pierwszy już został dostarczony, drugi jest w końcowej fazie produkcji i jest widoczny na zdjęciu wykonanym w tym tygodniu w Aeronautics Defense Systems. Różni się nieco od polskiej konfiguracji szczegółami konstrukcyjnymi, wynikającymi z wymagań użytkownika / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Łącznie zapotrzebowanie Wojsk Lądowych było szacowane na 21 systemów klasy Orbitera na poziom batalionów WL. Ostatnie wydarzenia w Afganistanie pokazują konieczność większego rozpowszechnienia systemów klasy mini-bsl, ale w tym przypadku zapewne wystarczyłyby produkty nieco mniejsze, także dostępne w kraju.

Powrót Orbitera na ziemię - aparat ląduje we wskazanym punkcie na spadochronie i poduszce powietrznej. Na żądanie polskiego użytkownika zmodyfikowano system spadochronu, dodając serwomechanizm wypinający spadochron po lądowaniu na ziemi, co zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia ptaszka w przypadku niezamierzonego holowania go przez spadochron chwytający podmuchy wiatru… / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.