Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rostechnologie tworzą holding pancerny

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 listopada 2007

Nowy rosyjski koncern zbrojeniowy Rostechnologie poinformował o tworzeniu holdingu pancernego. Ma on powstać w ciągu 1,5-2 lat.

O przystąpieniu do budowy holdingu poinformował nowy dyrektor generalny Rostechnologii, Siergiej Cziemiezow (Korporacja Rostechnologie kompletuje kadrę zarządzającą, 2007-12-24). W skład holdingu mają wejść Wołgogradzkie zakłady ciągnikowe, część PO Barrikady, oraz wybrane wytwórnie wchodzące w skład OAO Wołgogradskij sudostroitielnyj zawod, produkujące kadłuby BMD-3 (Bojewaja maszina diesanta). W tworzeniu holdingu ma brać udział grupa GAZ kontrolująca OAO Arzamasskij maszinostroitielnyj zawod (AMZ) oraz koncern Traktornyje zawody (jego szefem i głównym akcjonariuszem jest Michaił Bołotin), którego własnością jest OAO Kurganmaszzawod. W grę wchodzi także współpraca z FGUP Uralwagonzawod (w sierpniu rozpoczęło się jego przekształcenie w spółkę akcyjną), produkującym czołgi T-90S, choć holding będzie się specjalizować w produkcji lżejszych pojazdów.

Kurganmaszzawod produkuje BMP-3 i modernizuje BMP-2. AMZ wytwarza BTR-80 i BTR-90.

Nieoficjalnie wiadomo, że Traktornyje zawody do stycznia 2008 mają wydzielić wytwórnie związane z produkcją zbrojeniową. Pakiet kontrolny ich akcji mają przejąć Rostechnologie. Wartość części zbrojeniowej Traktornych zawodow szacowana jest na 500-550 mln USD, z czego sam Kurganmaszzawod jest wyceniany na 400 mln USD. Aby mieć kluczowy wpływ na funkcjonowanie tej części spółki, Rostechnologie będą musiały objąć akcje warte co najmniej 120-140 mln USD. Wartość zamówień eksportowych, którymi dysponuje część zbrojeniowa Traktornych zawodow do 2015 jest szacowana nieoficjalnie na miliard dolarów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.