Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Agni V za rok?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lutego 2010

V.K. Saraswat, szef wojskowych instytucji naukowych, potwierdził oficjalnie, że pierwsze próby indyjskiego pocisku balistycznego Agni V, o zasięgu 5000 km, mogą odbyć się w ciągu roku.

</span>Agni III, którego makieta prezentowana jest na kolejnych paradach wojskowych, ma zasięg 3500 km. Obejmuje swoim zasięgiem cały Pakistan, a także większość głównych miast Chin. Agni V pozwoli zagrozić całemu terytorium ChRL

V.K. Saraswat poinformował, o zakończeniu projektowania największego pocisku balistycznego w docelowym arsenale rakietowym Indii. Faza budowy prototypu powinna - według niego - trwać około roku. Biorąc pod uwagę historię podobnych konstrukcji, możliwym byłoby osiągnięcie gotowości operacyjnej już w połowie bieżącej dekady.

Jednocześnie urzędnik poinformował o wprowadzeniu mniejszej Agni III do służby. Pierwsza próba tego pocisku o zasięgu do 3500 km (według oficjalnych danych New Dehli) odbyła się w 2006, ostatnia - kilka dni temu. I właśnie ten test zakończył proces wdrożeniowy nowego systemu bojowego Indii (zobacz: Test Agni III)

Zapowiedź budowy Agni V wywołała poważne obawy sąsiedniego Pakistanu, którego przedstawiciele ostrzegli przed regionalnym wyścigiem zbrojeń. W istocie jednak wprowadzenie pocisku o podobnej głowicy co Agni III, mogącej przenieść ładunek konwencjonalny lub atomowy o masie do 1,5 t, z punktu widzenia Ismalabadu nie ma żadnego znaczenia. Jego terytorium znajduje się bowiem w zasięgu nawet jeszcze mniejszych indyjskich pocisków.

Agni V może jednak zagrozić całemu terytorium Chin, największego, regionalnego konkurenta. To z kolei jest celem i istotą indyjskiego programu rakietowego oraz nuklearnego, rozwijanego od lat 1980. Do tej pory we wzajemnych relacjach wojskowych nie bowiem ma równowagi. Chiny posiadają pociski o zasięgu 3000, 5500 km, a nawet ponad 8000 km (te ostatnie są jednak przeznaczone do ewentualnego ataku na USA) i są w stanie zaatakować każdy cel w Indiach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.