Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie rosną w siłę

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 lutego 2010

Ze względu na rozwój gospodarczy, Indie będą w stanie coraz więcej wydawać na zakup uzbrojenia. Według A. K. Antony ministra obrony - 50 mld USD w ciągu najbliższych 20 lat.

</span>Podobnie jak w większości innych państw o ambicjach mocarstwowych, największe środki inwestycyjne przeznaczane są na lotnictwo i marynarkę wojenną. W przypadku Indii, w najbliższych dziesięcioleciach, kluczowe programy wiązać się będą z odmłodzeniem floty samolotów wielozadaniowych, w tym - prawdopodobnie - z wprowadzeniem do służby myśliwca 5. generacji, wywodzącego się z przedstawionego demonstratora rosyjskiego PAK FA, a na morzu, z budową nowych lotniskowców i okrętów podwodnych / Zdjęcie: KNaAPO

Szef indyjskiego resortu obrony stwierdził, że prognozowany wzrost PKB w ciągu najbliższych dwóch dekad będzie wynosił 8-10% rocznie. Przy stałych wydatkach na obronność, określonych na 2,5% PKB, pozwoli to na podobny tempem wzrost budżetu wojskowego i wydatków majątkowych.

A.K. Antony stwierdził, że tylko na uzbrojenie Indie przeznaczą ok. 50 mld USD, czyli średnio 2,5 mld USD rocznie. To bardzo oszczędne szacunki, ponieważ obecnie kwota ta oscyluje obecnie wokół 2 mld USD (zobacz także: Indie zwiększają budżet obronny o 1/3).

Jednocześnie zapowiedziano kontynuowanie wysiłków, zmierzających do zmniejszenia uzależnienia od zagranicznych dostawców - połowa nowego uzbrojenia jest sprowadzana, a biorąc pod uwagę również podzespoły do produkcji licencyjnej, nawet więcej.

Indyjski przemysł zbrojeniowy ma stać się jednym z kół napędowych całej gospodarki, przy czym ma nastąpić bliższa współpraca preferowanych dotąd zakładów państwowych i dynamicznie rozwijających się spółek sektora prywatnego. Państwo będzie również pozytywnie odnosić się do praktyki ostatnich lat: tworzenia przedsięwzięć, przy udziale podmiotów zagranicznych, co pozwoli przenosić większość produkcji specjalnej bezpośrednio do Indii.

Minister Antony powiedział również, że podległy mu resort finalizuje prace nad stworzeniem dokumentu o kierunkach rozwoju technicznego sił zbrojnych w ciągu najbliższych 15 lat. Opracowanie ma pomóc przedstawicielom przemysłu w skoordynowaniu własnych planów rozwoju, w powiązaniu z prognozowanymi działaniami sił zbrojnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.