Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł płk dypl. inż. Stanisław Słotwiński

Ludzie, Pożegnania, Obrona powietrzna, 11 września 2023

10 września 2023 zmarł we Wrocławiu płk dypl. inż. Stanisław Słotwiński, były dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu i były szef Wojsk Radiotechnicznych WLOP i Sił Powietrznych.

 / Zdjęcie; via Henryk Czyżyk

Ten znakomity radiotechnik i wspaniały dowódca urodził się 14 lutego 1951 w Lubyczy Królewskiej, województwo lubelskie. Po ukończeniu Technikum Elektrycznego w Krasnymstawie, w 1970 pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Zainteresowania elektroniką skłoniły Go do podjęcia studiów w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej im. kpt. pil. Sylwestra Bartosika, w Jeleniej Górze, w 1971 Promowany w 1975 na podporucznika inżyniera wojskową służbę zawodową rozpoczął w kompanii dowodzenia, w dowództwie 3. Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu, jako inżynier zautomatyzowanych systemów dowodzenia, a następnie dowódca. W latach 1980–1981 był dowódcą kompanii dowodzenia i automatyzacji w 35. Batalionie Radiotechnicznym we Wrocławiu.

Po ukończeniu w 1984 Akademii Dowódczo–Sztabowej Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych ZSRR w Kalininie (obecnie Twer) objął stanowisko szefa sztabu-zastępcy dowódcy 35. brt, a następnie w 1986 stanowisko starszego oficera operacyjnego w sztabie 3. BRt. Po odbyciu praktyki operacyjnej został dowódcą 33. brt w Radzionkowie, a następnie szefem sztabu-zastępcą dowódcy 3. BRt. W 1994 ukończył podyplomowe studia operacyjno–strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie-Rembertowie. W latach 1996–2000 był dowódcą 3. Brygady Radiotechnicznej. W 1997 ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie, gdy dowodził brygadą, została ona wyróżniona przez ministra Obrony Narodowej Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych, a przez dowódcę WLOP dwukrotnie dyplomem za osiągnięcie najlepszych wyników w szkoleniu. Od 2000 był krótko zastępcą szefa Wojsk Radiotechnicznych WLOP w Warszawie, a następnie szefem sztabu-zastępcą dowódcy 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu.

W latach 2003-2004 był szefem Wojsk Radiotechnicznych WLOP, a w latach 2004-2006 szefem Wojsk Radiotechnicznych Sił Powietrznych w Warszawie. W 2005 jako szef WRt Sił Powietrznych wycofał z eksploatacji wszystkie radiolokacyjne stacje produkcji byłego ZSRR, rozpoczął wdrażanie do eksploatacji posterunków radiolokacyjnych dalekiego zasięgu typu Backbone, przygotował modernizację stacji radiolokacyjnych NUR-12. Zapoczątkował proces dostosowywania struktury organizacyjnej WRt do aktualnych zadań i zmieniającej się sytuacji. Jego działania doprowadziły do sprzęgnięcia polskiego systemu wykrywania i naprowadzania z systemami państw NATO. Trzyletnia kadencja na tym stanowisku zakończyła się w 2006 i przeniesiony został do rezerwy kadrowej.

Po przejściu na emeryturę nie rozstał się lotnictwem i w latach 2007–2012 był dyrektorem Aeroklubu Wrocławskiego. Obowiązkowy i systematyczny w pracy, przychylny dla podejmowanych inicjatyw zaskarbił sobie ogromny szacunek lotników sportowych i władz Aeroklubu Polskiego. Był profesjonalistą i perfekcjonalistą, odznaczonym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Złotym Krzyżem Zasługi (1993), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1988), Złotym (1997), Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym (1983), Srebrnym i Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Był żonaty – żona Elżbieta z zawodu jest ekonomistą, a syn Tomasz – oficerem WP. Interesował się się historią współczesną, lotnictwem i sportem. Mieszkał w miejscowości Pęgów koło Wrocławia.

Ceremonia żałobna pożegnalna rozpocznie się 14 września 2023, o 11:00, w kościele pw. św. Mikołaja w miejscowości Pęgów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.