Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderska armia bez pieniędzy?

Strategia i polityka, 03 marca 2010

Holenderski dziennik De Telegraaf informuje, że ministerstwu obrony zabrakło środków na finansowanie zakupów uzbrojenia. Zostaną one ograniczone do minimum.

</span>Już w ubiegłym roku, kiedy podjęto decyzję o cięciach wydatków, jedną z ofiar kryzysu okazały się dostawy transporterów Boxer (na zdjęciu wersja medyczna). Ostatnie doniesienia mogą świadczyć o całkowitym wstrzymaniu ich produkcji / Zdjęcie: MO Holandii

Informacje holenderskiego dziennika nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Jacka de Vriesa ministra obrony. Wiele innych wypowiedzi wskazuje jednak, że doniesienia te mogą być prawdziwe. Lex Hendrichs, odpowiedzialny za zakupy wojskowe, stwierdził np., że nie zostaną zagrożone dostawy i funkcjonowanie holenderskiego kontyngentu w Afganistanie.

Wiadomo również, że w ubiegłorocznym budżecie, planowanym na 8,5 mld Euro, zabrakło 120 mln Euro. Środki te zostały wypłacone z bieżącego preliminarza.

Wiadomo również, że obecny budżet został okrojony o 255 mln Euro (zobacz: Holenderskie cięcia), co daje łącznie kwotę ok. 375 mln Euro, o które zostały realnie zmniejszone środki w dyspozycji resortu obrony, w porównaniu do 2009.

Według dziennikarzy niedobór ten spowodował zakaz podpisywania nowych umów zakupu uzbrojenia. Dalszemu okrojeniu uległy również realizowane programy, w tym zakupów transporterów opancerzonych Boxer i modernizacji śmigłowców Apache. Jednocześnie do minimum zostały sprowadzone zakupy amunicji i umundurowania. Według De Telegraaf, sytuacja ta utrzyma się do końca bieżącego roku budżetowego.

Można jednak przypuszczać, że doniesienia te są w pewnym sensie przesadzone. Ponad 8 mld Euro to nadal spora kwota, dla zapewnienia funkcjonowania sił zbrojnych. Być może chodzi więc o zamrożenie tylko części dostaw lub przejściowy brak środków, spowodowany koniecznością wypłacenia zaległych 120 mln Euro, przy wolniejszym tempie wpływania środków z budżetu centralnego. Drugą możliwością jest wystąpienie zdecydowanie większego deficytu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.