Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

1,9 mld USD szwedzkiego eksportu

Przemysł zbrojeniowy, 04 marca 2010

Szwedzki inspektorat kontroli eksportu specjalnego poinformował, że w ubiegłym roku wydał zezwolenia na transakcje zbrojeniowe o wartości 1,9 mld USD.

</span>Istotny wpływ na wyniki szwedzkiego eksportu ma działalność wykupionych przez Brytyjczyków zakładów BAE Systems Hägglunds. Od kilkunastu lat dostarczają one na Wyspy kolejne wersje wszędołazów rodziny Viking. W ubiegłym roku Londyn zamówił dwie partie, w tym 24 pojazdy najnowszej odmiany BvS 10 Viking Mk II o wartości 24 mln GBP / Zdjęcie: BAE Systems

Przez ręce urzędników Inspektionen för Strategiska Produkter przechodzą wszystkie transakcje sektora specjalnego. Wczoraj szwedzkie media przekazały, że w 2009 inspektorat wydał zezwolenia na wykonanie umów o wartości 13,5 mld koron (1,9 mld USD). To o 7 % więcej niż w 2008 (zobacz: Wzrost szwedzkiego eksportu) i o 25-32% więcej, niż w kilku poprzednich latach.

Ta względna stabilność transakcji zagranicznych wynika z realizowania wielu umów o małej lub średniej wartości. Szwedzi nie zanotowali ostatnio tak dużych sukcesów, jak sprzedaż samolotów JAS39 Gripen do RPA lub bwp CV90 do Holandii, jednak zapewniają sobie stałe powiększanie portfela zamówień.

Podstawowymi odbiorcami są kraje Europy zachodniej i środkowej (a więc członkowie UE oraz Norwegia i Szwajcaria), do których trafi 53% wartości zawartych w ubiegłym roku transakcji.

Kolejne 27% przypada na stałych partnerów: USA, Australię, RPA, Kanadę, Koreę Południową oraz Singapur. Pozostałą część transakcji zawarto z 20 innymi krajami, z których największe zakupy poczynił Pakistan (za 200 mln USD) i Indie (126 mln USD). Dodajmy, że w ten sposób Sztokholm realizuje tradycyjną już politykę jednoczesnego dozbrajania obu azjatyckich konkurentów...

W ubiegłym roku największym klientem szwedzkich zakładów zbrojeniowych była jednak Holandia, która kupiła sprzęt za 2,5 mld koron (350 mln USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra