Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

1,9 mld USD szwedzkiego eksportu

Przemysł zbrojeniowy, 04 marca 2010

Szwedzki inspektorat kontroli eksportu specjalnego poinformował, że w ubiegłym roku wydał zezwolenia na transakcje zbrojeniowe o wartości 1,9 mld USD.

</span>Istotny wpływ na wyniki szwedzkiego eksportu ma działalność wykupionych przez Brytyjczyków zakładów BAE Systems Hägglunds. Od kilkunastu lat dostarczają one na Wyspy kolejne wersje wszędołazów rodziny Viking. W ubiegłym roku Londyn zamówił dwie partie, w tym 24 pojazdy najnowszej odmiany BvS 10 Viking Mk II o wartości 24 mln GBP / Zdjęcie: BAE Systems

Przez ręce urzędników Inspektionen för Strategiska Produkter przechodzą wszystkie transakcje sektora specjalnego. Wczoraj szwedzkie media przekazały, że w 2009 inspektorat wydał zezwolenia na wykonanie umów o wartości 13,5 mld koron (1,9 mld USD). To o 7 % więcej niż w 2008 (zobacz: Wzrost szwedzkiego eksportu) i o 25-32% więcej, niż w kilku poprzednich latach.

Ta względna stabilność transakcji zagranicznych wynika z realizowania wielu umów o małej lub średniej wartości. Szwedzi nie zanotowali ostatnio tak dużych sukcesów, jak sprzedaż samolotów JAS39 Gripen do RPA lub bwp CV90 do Holandii, jednak zapewniają sobie stałe powiększanie portfela zamówień.

Podstawowymi odbiorcami są kraje Europy zachodniej i środkowej (a więc członkowie UE oraz Norwegia i Szwajcaria), do których trafi 53% wartości zawartych w ubiegłym roku transakcji.

Kolejne 27% przypada na stałych partnerów: USA, Australię, RPA, Kanadę, Koreę Południową oraz Singapur. Pozostałą część transakcji zawarto z 20 innymi krajami, z których największe zakupy poczynił Pakistan (za 200 mln USD) i Indie (126 mln USD). Dodajmy, że w ten sposób Sztokholm realizuje tradycyjną już politykę jednoczesnego dozbrajania obu azjatyckich konkurentów...

W ubiegłym roku największym klientem szwedzkich zakładów zbrojeniowych była jednak Holandia, która kupiła sprzęt za 2,5 mld koron (350 mln USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.