Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzrost szwedzkiego eksportu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 marca 2009

Szwedzki inspektorat ds. produktów strategicznych ujawnił we wtorek, że eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego w 2008 wzrósł do 12,7 mld koron, czyli równowartości 1,1 mld Euro.

Przebojem eksportowym Szwecji nie jest Gripen, który został zamówiony jedynie w kilkudziesięciu egz., a bwp CV90. Do tej pory Szwedzi dostarczyli lub zdobyli zamówienia zagraniczne na łącznie 650 pojazdów tego typu. Ich koszt jednostkowy waha się w granicach od 2,7 do 5 mln Euro za sztukę / Zdjęcie: BAE Systems

Wyliczenia te dotyczą realnej wartości wywiezionych towarów, a nie kwot, na które opiewają podpisane w ubiegłym roku umowy. Jest to o tyle istotne, że z reguły wysokość eksportu w danym roku oblicza się na podstawie kwot, na jakie podpisano umowy, a które nie zawsze muszą być potem realizowane.

Szwedzki, realny eksport w 2008 był o 32% większy, niż rok wcześniej. Wzrost osiągnięto głównie dzięki dostawom mysliwców do RPA (zobacz: Pierwsze Gripeny dla SAAF), bojowych wozów piechoty dla Danii i Holandii (zobacz: Holenderskie CV90) oraz samolotów wczesnego ostrzegania dla Pakistanu i Grecji (zobacz: Operacyjne Erieye).

87% wartości eksportu dotyczyło dostaw dla krajów UE, Australii i USA. Pozostałe 13% zostało ulokowane w takich państwach, jak Pakistan, Indie, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chile czy Arabia Saudyjska.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.