Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czechy chcą kupić C-390

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Transakcje, 17 października 2023

Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej ogłosiło dziś, 17 października 2023, rozpoczęcie negocjacji w sprawie potencjalnego nabycia wielozadaniowych samolotów transportowych Embraer C-390 Millennium.

Wizualizacja C-390 w barwach Vzdušnych síl (wojsk lotniczych) Armády České republiky / Ilustracja: Embraer

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji została podjęta na podstawie oceny rynku i analizy, która wskazała ten typ jako najbardziej odpowiednie rozwiązanie spełniające wymagania Armády České republiky (sił zbrojnych naszych południowych sąsiadów), dotyczące posiadania samolotów średniego i dalekiego zasięgu o długotrwałości lotu co najmniej 12 h, które byłyby w stanie operować z lotnisk z nieutwardzonymi pasami startowymi.

Rząd w Pradze zamierza nabyć 2 C-390, które znacznie polepszą zdolności AČR, umożliwiając im wykonywanie takich zadań, jak transport lotniczy, operacje uderzeniowe, zaopatrzenie z powietrza, ewakuacja medyczna, pomoc humanitarna, tankowanie w powietrzu i zwalczanie pożarów. Transakcja ma obejmować także szkolenie pilotów, techników załadunku i personelu obsługowego, dostawę części zamiennych oraz wsparcie ze strony zespołu Embraera znajdującego się w Czechach przez początkowy okres eksploatacji. Przedsiębiorstwo AERO Vodochody od kilku lat zajmuje się produkcją podzespołów do C-390.

Republika Czeska staje się 6 krajem w świecie i 4. w Europie, który wybrał C-390, po Brazylii, Portugalii, Węgrzech, Holandii i Austrii (Austria wybrała C-390, 2023-09-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.