Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa partia optoelektroniki dla SG

Służby państwowe, Przemysł zbrojeniowy, Wyposażenie indywidualne, 27 października 2023

Straż Graniczna poinformowała o podpisaniu z PCO dwóch umów na dostawy monokularów. Pierwsza z nich dotyczy dostawy monokularów noktowizyjnych MU-3AM i została zawarta 16 października 2023. Druga umowa zakłada dostawy kolejnej partii monokularów termowizyjnych MT-1 i została zawarta 23 października br. Łączna wartość obu kontraktów to ponad 4,2 mln PLN i powinny zostać zrealizowane do 27 grudnia 2023. Z kolei wczoraj, 26 października 2023, podpisano trzeci kontrakt dotyczący dostawy lornetek termowizyjnych NPL-1T.

Monokular termowizyjny MT-1. Wraz z najnowszym zamówieniem Straż Graniczna pozyskała do tej pory 240 takich systemów / Zdjęcie: PCO

SG zamówiła 41 kompletów MU-3AM, których cena jednostkowa to 55 350 PLN. Całe zamówienie opiewa zaś na kwotę niespełna 2,27 mln PLN.

MU-3AM to obecnie jedno z najlżejszych urządzeń noktowizyjnych na świecie. Jego masa bez baterii to tylko 265g. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej optyki asferycznej urządzenie jest także znacznie krótsze od dotychczas produkowanych monokularów – całkowita długość to 97mm.

Noktowizor może pracować w zestawie z nasadką termowizyjną ClipIR, umożliwiając w ten sposób obserwację w trybie fuzji obrazów: noktowizyjnego i termalnego. Możliwy jest także montaż dwóch urządzeń MU-3M Koliber na mostku i wykorzystanie ich jako gogli noktowizyjnych dla kierowców pojazdów. Monokular może być montowany na każdym typie hełmu. MU-3M Koliber może współpracować z zamontowanym na broni celownikiem kolimatorowym CK-6 tworząc noktowizyjny system celowniczy.

Umowa na monokulary MT-1 przewiduje z kolei dostawę 40 urządzeń w cenie jednostkowej 48 708 PLN. Łączna kwota zamówienia to blisko 1,95 mln PLN. Jest to już kolejna transza MT-1 dla Straży Granicznej. O zamówieniu pierwszej partii 50 MT-1 poinformowano na początku br. W sierpniu br. pozyskano kolejną, liczącą 150 monokularów.

Monokular termowizyjny MT-1 to nowość w ofercie PCO dla indywidualnego użytkownika. Jest to także jedno z najmniejszych oraz najlżejszych urządzeń tego typu na świecie. Mimo niewielkiej masy zapewnia doskonałe parametry obrazu. Główny zespół monokularu to matryca bolometryczna 12µm o rozdzielczości 640x480, współpracująca z podzespołami elektronicznymi odpowiedzialnymi za obróbkę obrazu i wyświetlanie go na wyświetlaczu OLED. To nowatorskie rozwiązanie techniczne pozwala na użycie go jako ręcznego przyrządu obserwacyjnego lub modułu dołączanego do gogli MZN-1. MT-1 może być także używany ze wszystkimi akcesoriami monokulara MU-3M, znacznie rozszerzając jego możliwości. Monokulary termowizyjne umożliwiają funkcjonariuszom prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych i dziennych, niezależnie od pogody.

O szczegółach zamówienia NPL-1T nie poinformowano. Wiadomo, że SG zamówiła 35 takich lornetek. Lornetka termowizyjna NPL-1T umożliwia obserwację otoczenia w dzień i w nocy i w warunkach utrudnionej widoczności. Zastosowane w lornetce rozwiązania konstrukcyjne i zaawansowane metody przetwarzania obrazu termowizyjnego pozwoliły na uzyskanie wyjątkowej jakości obrazu termowizyjnego przy jednoczesnej redukcji masy i poboru energii.

Obraz termowizyjny jest prezentowany na dwóch wyświetlaczach OLED lub może być wysyłany poprzez cyfrowe wyjście video do zewnętrznego wyświetlacza nagłownego lub monitora. Lornetka umożliwia zapis zdjęć w wewnętrznej pamięci z możliwością przegrania zdjęć do komputera. Podstawowym źródłem zasilania są 4 baterie typu AA, ale lornetka może być zasilana z zewnętrznego źródła w szerokim zakresie napięć. NPL-1T przystosowana jest do współpracy z wojskowym odbiornikiem GPS, umożliwiając wyświetlenie na ekranie współrzędnych geograficznych i czasu. Lornetka wyposażona jest w dodatkową przystawkę optyczną zwiększającą dwukrotnie powiększenie obrazu. Dodatkowo lornetka NPL-1T umożliwia orientacyjny pomiar odległości do celu o wysokości 1.75 m (Więcej monokularów MT-1 dla SG, 2023-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.