Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia kupiła Chinooki

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 marca 2010

20 marca australijska agencja zamówień wojskowych (DMO) podpisała umowę z US Army Security Assistance Command o zakupie 7 ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F.

</span>Australijski CH-47D w Afganistanie. Z tyłu przygotowuje się do startu eskortujący go amerykański Apache / Zdjęcie: DO Australii

Australia posiada 6 Chinooków, z których większość to śmigłowce modelu C, dostarczone w połowie lat 1970. dla wojsk lotniczych. W 1989 zostały one zakonserwowane, a później odesłane do USA. 4 z nich zmodernizowano wtedy do wariantu D i włączono w 1995 w skład wojsk lądowych. Później dokupiono kolejne 2 używane egzemplarze, tego samego wariantu.

Intensywne wykorzystywanie ich w Afganistanie przyspieszyło konieczność znalezienia następców. Ostatecznie zdecydowano się na nowe CH-47F. W kwietniu ubiegłego roku do Kongresu USA trafiły dokumenty, niezbędne do uzyskania zgody na sprzedaż do Australii 7 takich maszyn. Szacowaną wartość transakcji oceniono na 560 mln USD (zobacz: 7 CH-47F dla Australii).

W sobotę Greg Combet, wiceminister obrony Australii poinformował o podpisaniu w tej sprawie umowy. Obejmuje ona, oprócz śmigłowców, 2 symulatory oraz pakiet części zamiennych. Wartość umowy to 513,5 mln AUD, czyli 470 mln USD, według bieżącego kursu walut.

Dzień wcześniej odbyła się uroczystość podpisania międzyrządowego porozumienia w ambasadzie Australii w USA - zakup realizowany jest w ramach programu Foreign Military Sales.

Kontrakt zakłada, że przedsiębiorstwa australijskie będą mogły dokonywać modyfikacji maszyn, zgodnie ze specyfikacją użytkownika. Będą również odpowiedzialne za ich serwisowanie. Śmigłowce zostaną dostarczone w latach 2014-2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.