Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rumunia kupi używane F-16

Lotnictwo wojskowe, 23 marca 2010

Rumuńska Najwyższa Rada Obrony, pod przewodnictwem prezydenta Traiana Basescu zdecydowała dzisiaj o rezygnacji z zakupu nowych samolotów i pozyskaniu używanych F-16.

</span>Rumuński MiG-21 Lancer-A (wersja uderzeniowa), jeden ze 110 samolotów, poddanych w latach 1993-2002 głębokiej modernizacji, przy udziale izraelskiego Elbitu. Resursy tych wiekowych samolotów zbliżają się jednak ku końcowi / Zdjęcie: Forţele Aeriene Române

Wojska lotnicze Rumunii wykorzystują obecnie 48 samolotów MiG-21 Lancer w trzech odmianach: uderzeniowej, myśliwskiej i szkolnej. Ich resursy kończą się w latach 2012-2013 i właśnie na ten okres miało przypaść ich zastąpienie przez 48 nowych maszyn. Rozpatrywano przy tym oferty amerykańskiego Lockheed Martina (F-16C/D), Saaba (Gripen), Dassault (Rafale) oraz Eurofightera.

Niestety, finalizacja tych zamierzeń przypadła na okres kryzysu. Stąd rozpatrywano najpierw możliwość ograniczenia liczby pozyskanych samolotów do 24, by ostatecznie dzisiaj podjąć decyzję o zakupie samolotów używanych.

Władze Rumunii zdecydowały jednocześnie, że będą nimi starsze wersje F-16. Nie podano jednak, z jakiego kraju mają one pochodzić. Biorąc pod uwagę niedawne kontrakty podobnego typu, w grę mogą wchodzić kraje europejskie, które wycofują swoje szesnastki, znajdujące się jeszcze w niezłym stanie, zapewniającym możliwość ich użytkowania do ok. 2020. Przykładem może być Dania, która posiada 62 zmodernizowane samoloty wersji AM/BM i zamierza już wkrótce ograniczyć liczbę wykorzystywanych operacyjnie maszyn z 48 do 30 (zobacz: Duńczycy odkładają decyzję).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.