Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańska pomoc dla Meksyku

Strategia i polityka, 24 marca 2010

Wysoka rangą delegacja władz USA, zaoferowała Meksykowi pomoc dla policji i wojska w wysokości 1,6 mld USD. Meksyk od kilku lat jest miejscem często cięższych walk, niż w Iraku, rozpętanych przez kartele narkotykowe.

</span>Do walki z kartelami, głównie w nadgranicznych z USA prowincjach, już w 2006 skierowano wojsko. Obecnie policję wspiera ponad 45 tys. żołnierzy meksykańskich / Zdjęcie: Human

W skład delegacji, która przez kilka godzin prowadziła negocjacje z władzami Meksyku weszli m.in. sekretarz obrony, Robert M. Gates Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów, adm. Mike Mullen, a także sekretarz stanu, Hilary Clinton. bezpieczeństwa krajowego, Janet Napolitano i szef służb specjalnych, Dennis Blair.

Rozmowy dotyczyły szczegółów zrealizowania obiecanego w ubiegłym roku przez prezydenta Obamę pakietu pomocy o wartości 1,6 mld USD, dla zwalczenia karteli narkotykowych. W jego skład mają również wchodzić uzbrojenie i wyposażenie dla policji oraz wojska. Program o nazwie Merida, ma funkcjonować przez 3 lata.

Sytuacja w Meksyku wywołuje poważne zaniepokojenie w USA. Tylko od 2006 - kiedy władze tego kraju wydały otwartą wojnę kartelom i przemytnikom narkotyków - w wyniku zabójstw, zamachów, również z wykorzystaniem improwizowanych ładunków wybuchowych, czy w otwartych starciach, zginęło ponad 19 tys. ludzi, z czego tysiąc policjantów, żołnierzy i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Gangi wykorzystują do porachunków wewnętrznych i ataków na władze nie tylko broni automatycznej, ale również granatników przeciwpancernych i karabinów maszynowych, w tym wkm-ów. Całe dzielnice są wyłączone spod jurysdykcji państwa, a do przywracania porządku wykorzystuje się silne oddziały wojskowe.

Sytuacja w Meksyku jest odbierana przez część amerykańskich polityków i publicystów jako równie poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa USA, jak działania w Iraku czy Afganistanie, przy czym tylko te pierwsze w istocie stwarzają realne zagrożeniem dla terytorium amerykańskiego, przez możliwość rozlania się walk również na drugą stronę granicy.

W tym kontekście mogą być lepiej zrozumiane wysiłki Waszyngtonu, w celu zabezpieczenia granic, szczególnie granicy południowej (zobacz np.: USA uszczelniają granice, SBInet zamrożony).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra