Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Debiut Raptora w Ameryce Łacińskiej

Lotnictwo wojskowe, 25 marca 2010

USA po raz pierwszy w historii wysłały do Ameryki Łacińskiej, na FIDAE 2010, na lotnisku Arturo Merino Beniteza w Santiago de Chile, myśliwce stealth F/A-22 Raptor.

</span>Debiut Rapora na półkuli południowej

Amerykańscy historycy lotnictwa podkreślają, że jest to debiut Raptora na półkuli południowej, a także pierwsze operacyjne działania tego myśliwca z cywilnego portu lotniczego poza Stanami Zjednoczonymi.

Przelot pary F/A-22 Raptorów z 49. Skrzydła z bazy Holloman w Nowym Meksyku do Santiago miał miejsce 19 marca 2010. Ubezpieczał je latający tankowiec KC-10 Extender. Samoloty zostały po raz pierwszy pokazane publiczności (jeden na wystawie statycznej, drugi w powietrzu) 22 marca 2010.

Nie ma wątpliwości, że debiut F-22 to zaproszenie do ewentualnego przyszłego dialogu zbrojeniowego z Chile, które poszukuje w USA samolotów, które mogłyby stworzyć przeciwwagę dla rosnącego w siłę lotnictwa Wenezueli. Chile jest najbogatszym krajem Ameryki Łacińskiej, który do niedawna poważnie rozważał zakup myśliwców F-15C/D w odpowiedzi na wyposażenie Boliwariańskich Wojsk Lotniczych Wenezueli w rosyjskie Su-30MK2. Santiago, które ustawowo przeznacza poważną część dochodów z lukratywnego eksportu miedzi na modernizację swoich sił zbrojnych - może być potencjalnym przyszłym nabywcą niesłychanie drogich Raptorów.

</span>Hitem XVI już edycji pokazów i targów lotniczych FIDAE jest po raz pierwszy zademonstrowany publicznie Super Tucano w barwach wojsk lotniczych Chile. Pokazano jeden z dwóch właśnie dostarczonych egzemplarzy tego samolotu, razem z dwoma maszynami pod flagą brazylijską. Chilijskie Super Tucano będą używane do zaawansowanego treningu taktycznego pilotów myśliwskich, latając z bazy Iquique (razem ze stacjonującymi tam ENAER/CASA A-36 Halcon (C-101). Maszyny mogą zostać także wykorzystane na wypadek kryzysu jako lekkie samoloty wsparcia wojsk naziemnych, jak to się dzieje w wielu krajach świata / Zdjęcia: Santiago Rivas

Na podstawie relacji Santiago Rivasa z Santiago de Chile


Drukuj Góra