Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rumunia kupi F-35?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 marca 2010

Ministerstwo obrony Rumunii ogłosiło, że kupi nie tylko używane myśliwce F-16, ale także nowe samoloty tego typu, a w ciągu 10 lat 24 samoloty wielozadaniowe F-35.

</span>General  Dynamics F-16C Block 25 nr ser. 83-1120 z 412th Test Wing podczas  Edwards Air Force Base Open House w 2005

Ministerstwo obrony Rumunii przyjęło plan unowocześnienia parku samolotów myśliwskich. Zatwierdzone wcześniej przez Najwyższą Radę Obrony pozyskanie używanych myśliwców F-16 (Rumunia kupi używane F-16) ma być tylko pierwszym etapem większego programu. Na 24 używane F-16 Block 25 wraz z wyposażeniem serwisowym, szkoleniem załóg, symulatorami lotu, uzbrojeniem i obsługą przez 3-5 lat przeznaczono 0,9-1,3 mld USD. Same samoloty miałyby zostać przekazane - przynajmniej teoretycznie - nieodpłatnie.

Transakcja ma zostać zrealizowana na podstawie umowy międzyrządowej. Amerykańskie samoloty miałyby zastępować dotychczas używane MiGi-21 od 2013. Szkolenie załóg i obsług miałoby odbywać się w bazach amerykańskich, według standardów USA.

Używane samoloty miałyby pochodzić z zasobów US Air Force. Ich resursy do wykorzystania przez lotnictwo rumuńskie mają mieścić się w zakresie 2,5-3,5 tys. godzin, czyli pozwalać na eksploatowanie przez 10-15 lat. Możliwe byłyby jednak remonty, pozwalające na wydłużenie resursów do 8 tysięcy godzin.

Drugim etapem ma być zakup 24 nowych F-16C/D Block 50/52. Według ocen analityków, kosztowałyby one do 3,5 mld USD. W trzecim etapie, za ok. 10 lat Rumunia miałaby kupić 24 myśliwce wielozadaniowe nowej generacji F-35 Lightning II. Te samoloty miałyby zastąpić używane F-16. Niezależni analitycy kwestionują jednak możliwość zrealizowania ostatniego etapu planu ze względu na stan rumuńskiego budżetu. Za bardziej prawdopodobne uznają przeznaczenie mniejszych kwot na kolejny remont używanych F-16.

Plan rumuńskiego ministerstwa obrony czeka teraz na zatwierdzenie przez parlament. Co ciekawe, program nie przewiduje przeprowadzenia przetargów na zakup myśliwców. Nie wiadomo, jak Rumuni zamierzają spełnić reguły Unii Europejskiej (swoje samoloty oferują Rumunii Saab, EADS i Dassault). Komentatorzy podkreślają, że to kolejny proamerykański krok rządu w Bukareszcie, po bezwarunkowej zgodzie na przyjęcie na terytorium Rumunii elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.