Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa Osprey’a

Lotnictwo cywilne, 09 kwietnia 2010

Wczoraj wczesnym rankiem w południowowschodnim Afganistanie rozbił się amerykański przemiennopłat CV-22 Osprey. Zginęły 4 osoby znajdujące się na jego pokładzie.

W katastrofie należącego do USAF CV-22 Osprey zginęło 3 żołnierzy i jeden cywilny kontraktor. Samolot rozbił się ok. 10 km od Qalat, stolicy prowincji Zabul. Przedstawiciele Talibów twierdzą, że to oni zestrzelili amerykański przemiennopłat. NATO prowadzi śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy.

Wczorajsza katastrofa to pierwsza utrata Ospreya na polu walki. CV-22 to wersja przemiennopłata MV-22 przeznaczona do działań specjalnych. Różni się od niego zastosowaniem radaru śledzącego profil ziemi i sondy do pobierania paliwa w locie.

Po wielu latach testów Ospreye weszły do uzbrojenia jednostek USAF i USMC w 2006. Pierwsze przemiennopłaty Marines trafiły do Iraku rok później. Od niedawna są używane w Afganistanie, podobnie jak maszyny USAF.

Rozbity wczoraj CV-22 stacjonował w Hurlburt Field FL, wchodził w skład 8th Special Operations Squadron, 1st Special Operations Wing-22. To piąty rozbity Osprey od początku program rozwoju tej nowatorskiej konstrukcji. Dwa prototypy uległy zniszczeniu w pierwszej fazie prób, na początku lat 1990. Dwa kolejne Ospreye rozbiły się w fazie prób wojskowych w 2000.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.