Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowane ukraińskie Buk-M1

Obrona powietrzna, Konflikty zbrojne, 29 maja 2024

Dowództwo Powietrzne Wschód ukraińskich sił zbrojnych opublikowało zdjęcia nowo otrzymanego sprzętu. Są nimi zmodernizowane systemy 9K37 Buk-M1 zintegrowane najprawdopodobniej z amerykańskimi pociskami przeciwlotniczymi RIM-7 Sea Sparrow w wyrzutniach kontenerowych.

Integracja zachodniego uzbrojenia z radzieckiej proweniencji systemami OPL jest określana w przestrzeni medialnej jako FrankenSAM / Zdjęcie: Dowództwo Powietrzne Wschód

Systemy OPL radzieckiej proweniencji integrowane z zachodnim uzbrojeniem w przestrzeni medialnej są określane mianem FrankenSAM. Modernizacje tego typu stanowią odpowiedź na wyczerpanie się ukraińskich zapasów amunicji przeciwlotniczej do radzieckich systemów obrony powietrznej. Braki amunicji się na osłabienie ukraińskiej OPL w ostatnich miesiącach.

Jak zauważają Ukraińcy, pociski RIM-7 stanowią jednak regres w zdolnościach w porównaniu do oryginalnych efektorów Buka w postaci pocisków 9M38. Głównie z powodu o połowę mniejszego zasięgu. Skala modernizacji, zwłaszcza w kontekście modyfikacji radarów kierowania ogniem i wyposażenia elektronicznego, nie jest jednak znana (Ukraińskie systemy FrankenSAM, 2023-10-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.