Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

INS Betwa przeciwko piratom

Marynarka wojenna, 14 kwietnia 2010

Przedstawiciele indyjskiej marynarki wojennej poinformowali, że do ochrony statków handlowych w Zatoce Adeńskiej skierowali kolejny okręt, fregatę INS Betwa.

Bliźniaczy INS Brahmaputra, jedna z 3 fregat tego typu / Zdjęcie: US Navy

Jest to już 16. okręt indyjskiej marynarki wojennej, skierowany do akcji antypirackiej od października 2008. Zastąpił bliźniaczą INSBeas.

Jednostki tego typu weszły do służby w latach 2000-2004 i zostały wyprodukowane w Indiach. Fregaty o wyporności 3850 t i długości 126,4 m obsadzone są 350-osobową załogą. Uzbrojenie okrętu stanowią pociski przeciwokrętowe Ch-35 Uran, przeciwlotnicze, izraelskie Barak, działo morskie Oto Melara kalibru 76 mm, 4 zestawy obrony bezpośredniej AK-630, torpedy i pociski przeciw okrętom podwodnym. Pokład lotniczy pozwalana operowanie dwóch śmigłowców Sea King lub HAL Chetak (licencyjne Aérospatiale Alouette III).

Do tej pory indyjskie okręty wojenne osłaniały 930 statków handlowych, na których pokładach znajdowało się 7780 indyjskich marynarzy. Wśród ochranianych statków, 124 płynęły pod indyjską banderą.

Komunikat biura informacyjnego indyjskiego rządu stwierdza, że żadna z tych jednostek nie została porwana mimo 15 prób napaści.

Obecnie w rejonie Somalii działa średnio od 16 do 18 okrętów wojskowych różnych państw. Dzięki nim skuteczność piratów zdecydowanie się zmniejszyła. Jeszcze 3-4 lata temu większość ataków kończyła się sukcesem, dzisiaj odsetek ten spadł poniżej 50%. Niestety, piraci zdecydowali się na zwiększenie rozmachu działań. Operują teraz nie tylko na wodach przybrzeżnych, ale również w głębi Oceanu Indyjskiego, setki kilometrów od swoich baz, co znacznie utrudnia ich zwalczanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.