Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Impuls-M od Gumicz

Przemysł zbrojeniowy, Bezzałogowce, 11 czerwca 2024

Rosyjska spółka Gumicz we współpracy z Rostiechem opracowała bezzałogowy pojazd lądowy Impuls-M z modułem bojowym. Jak poinformował agencję TASS dyrektor generalny Gumicz Aleksandr Gawriłow, bezzałogowiec przechodzi obecnie testy w terenie.

Impuls-M został zbudowany na bazie doświadczeń z eksploatacji w warunkach bojowych prototypu mniejszej wersji tego systemu /  Zdjęcie: Gumicz

Gąsienicowy bezzałogowiec ma ładowność ok. 500 kg przy dopuszczalnej masie całkowi tej rzędu 1000 kg. Impuls-M może także ciągnąć przyczepy o masie 1500 kg i pokonywać wzniesienia o nachyleniu 30°. Bezzałogowiec ma możliwość realizowania różnego rodzaju zadań zależnie od zamontowanego modułu bojowego. Według TASS obecnie zamontowany moduł bojowy na Impuls-M wyposażono w wyrzutnię ppk. Istnieje też możliwość prostej integracji innego wyposażenia, w tym do minowania, transportu ładunków i transportu rannych.

Rosjanie podkreślają, że zaletą Impuls-M jest w pełni rosyjski system kierowania z elementami sztucznej inteligencji. Ma to pozwalać na automatyczne wykonywanie misji bojowych i logistycznych. Układ łączności robota jest wielowariantowy, co z założenia powinno redukować wrażliwość na walkę elektroniczną. W przypadku utraty łączności Impuls-M ma samodzielnie wracać do bazy poruszając się zgodnie z punktami nawigacyjnymi wgranymi do jego systemu.

Wcześniej Rosjanie przetestowali już mniejszy prototyp tego systemu w warunkach bojowych. Na bazie tych doświadczeń zbudowano pełnowymiarowy i w pełni funkcjonalny pojazd (Rosjanie zdobyli pierwszego THeMISa, 2024-05-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.