Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajemnica śmierci drugiego pilota C212

Wypadki, Lotnictwo cywilne, Publikacje, Służby państwowe, 07 lipca 2024

Z opublikowanego przez amerykańską NTSB (National Transportation Safety Board) raportu na temat przyczyn śmierci drugiego pilota samolotu CASA C212 w lipcu 2022, po nieudanej próbie lądowania na lotnisku Raeford West w Karolinie Północnej. Nie wiadomo, czy Charles Crooks świadomie wyskoczył z samolotu, czy z niego wypadł.

Ilustracja: NTSB

Do wypadku doszło w czasie lotu, w którym C212 (zn. rej. N497CA) wyniósł na wymaganą wysokość skoczków spadochronowych. Podczas lądowania, by zabrać kolejną grupę, samolot na wysokości koron drzew natrafił na uskok wiatru. W efekcie prawe podwozie główne silnie uderzyło o ziemię i oderwało się. Uniemożliwiło to wylądowanie.

Pilotom udało się poderwać samolot. Po ustabilizowaniu jego lotu poprosili o zgodę na skierowanie na większe lotnisko. Kontrolę nad samolotem przejął wówczas dowódca, a drugi pilot komunikował się z kontrolą ruchu lotniczego.

W pewnej chwili Crooks otworzył okienko w kabinie i otworzył tylną rampę, a następnie zdjął słuchawki i opuścił fotel. Poszedł w kierunku tyłu samolotu, po czym z niego wypadł. NTSB nie wyjaśniła przyczyn zachowania pilota, który w efekcie zginął..

Członkowie rodziny powiedzieli, że Crooks był niezwykle szczęśliwy i uwielbiał latać. Twierdzili, że przed lotem był we wspaniałym stanie umysłu. Z kolei śledczy zauważyli, że dowódca samolotu, który leciał z Crooksem, był głównym pilotem operatora, co mogło przyczynić się do jego szczególnego stresu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.