Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Arabia Saudyjska zamawia dodatkowe MRTT

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Transakcje, 10 lipca 2024

Rząd w Rijadzie zamówił dzisiaj,  10 lipca 2024, cztery kolejne wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące A330 MRTT dla swoich Al-Quwwat Al-Jawiyah Al-Malakiyah as-Su’udiyah (Królewskich Wojsk Lotniczych Arabii Saudyjskiej). Przebudowa pierwszego z nich rozpocznie się na początku 2026. Wszystkie nowe MRTT wejdą do służby w 2027.

 Po realizacji najnowszego zamówienia Królewskie Wojska Lotnicze Arabii Saudyjskiej będą jednym z największych użytkowników A300 MRTT na świecie / Zdjęcie: Airbus

Umowa uwzględnia również wsparcie logistyczne z częściami zamiennymi, usługami szkoleniowymi i obsługą techniczną nowych samolotów. Wszystkie A330 MRTT dostarczane Al-Quwwat Al-Jawiyah Al-Malakiyah as-Su’udiyah są wyposażane w elastyczne przewody paliwowe z koszami w zasobnikach pod skrzydłami i sztywny przewód paliwowy pod ogonem. Ponadto mają wlew paliwa umożliwiający pobieranie nafty od innych tankowców za pomocą przewodu sztywnego.

Przygotowując się do zawarcia saudyjskiego kontraktu Airbus podpisał w styczniu br. umowę o udziale przemysłowym z saudyjskim General Authority for Military Industries (GAMI, Głównym zarządem przemysłu zbrojeniowego) w celu rozwoju otoczenia przemysłowego w regionie w ramach wsparcia saudyjskiego programu rządowego Wizja 2030, mającego na celu dywersyfikację gospodarki tego kraju. Umowa obejmuje również transfer technologii i know-how związanych z A330 MRTT do lokalnych przedsiębiorstw. Głównym narzędziem działań przemysłowych w tym obszarze będzie SAAMS, spółka joint venture utworzona przez SAMI (Saudi Arabian Military Industries) i Airbusa (Transatlantycki przelot saudyjskich MRTT, 2014-06-11).

Dotychczas Airbus otrzymał zamówienia na 82 A330 MRTT z 15 krajów w Europie, Azji, Ameryce i Oceanii (F-15SG tankowany automatycznie przez A330 MRTT, 2023-10-12, Kanada zamawia A330 MRTT, 2023-07-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.