Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NLOS-LS do kasacji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 kwietnia 2010

Przedstawiciele US Army rekomendowali departamentowi obrony rezygnację z programu precyzyjnych pocisków rakietowych NLOS-LS.

Non-Line of Sight Launch System (NLOS-LS) jest kontenerowym zestawem pocisków rakietowych o masie 45 kg i zasięgu 40 km, naprowadzanych przy pomocy systemu GPS, nawigacji bezwładnościowej lub czujników laserowych, względnie pracujących w podczerwieni. Każdy z kontenerów o masie ok. 1,5 t może przenosić do 15 pocisków / Zdjecie: US Army

NLOS-LS to jedno z wielu przedsięwzięć, mających na celu wyposażenie jednostek US Army w precyzyjną broń, zdolną do niszczenia celów poruszających się lub punktowych. Zestawy miały być wykorzystywane jako dopełnienie klasycznej artylerii i dla okrętów klasy Littoral Combat Ship. Prawdopodobnie jednak nie będą.

Pierwotnie zakładano wykorzystanie dwóch typów pocisków. Rozwój Loitering Attack Munition (LAM), o zasięgu ok. 70 km, który byłby zdolny do krążenia nawet przez 30 min nad polem walki i do samodzielnego wyboru celów, został jednak przerwany. Opracowujący tę amunicję Lockheed Martin nie był w stanie rozwiązać wszystkich problemów technicznych.

Prace rozwojowe skoncentrowały się na prostszym rozwiązaniu, pocisku Precision Attack Munition (PAM), rozwijany przez Raytheona i przeznaczony do niszczenia pojazdów, w tym czołgów lub np. umocnień, dzięki różnym głowicom naprowadzającym. Niestety, przeprowadzone między 26 stycznia a 5 lutego bieżacego roku próby na poligonie rakietowym White Sands nie powiodły się. Na 6 odpaleń tylko 2 pociski trafiły w cel.

Przedstawiciele US Army zgodzili się więc na opłacenie kolejnych prób (zobacz: Dodatkowe testy NLOS-LS). Jednak na spotkaniu 22 kwietnia zdecydowali o rekomendowaniu likwidacji przedsięwzięcia.

Pierwszym powodem jest opóźnienie programu. Nawet po pozytywnych wynikach prób, wyniesie ono rok. Według dostępnych szacunków stopień zaawansowania prac wynosi ok. 90%. Drugi związany jest z wątpliwościami parlamentarzystów i dotyczy wysokich kosztów.

Cena jednostkowa pierwszych partii pocisków określono na 466 tys. USD. Amunicja seryjna ma kosztować najpierw 304 a ostatecznie 198 tys. USD. Dla porównania - pocisk samosterujący Tomahawk z 21-krotnie większą głowicą bojową kosztuje ok. 1 mln USD, a precyzyjny pocisk artyleryjski, przeznaczony do niszczenia pojazdów opancerzonych - kilkadziesiąt tys. USD.

W związku z tym, że NLOS-LS jest programem kategorii 1., rządowym, decyzję o jego likwidacji może podjąć sekretarz obrony. Pentagon zajmie się problemem w ciągu najbliższych tygodni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.