Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Największy zrzut z C-17

Astronautyka, Lotnictwo wojskowe, 27 kwietnia 2010

Testowy C-17 USAF zrzucił 14 kwietnia ładunek o masie prawie 35 t. Był to element testów nowych spadochronów hamujących dla rakiet typu Ares, amerykańskiej NASA.

Zdjęcia z październikowej próby, kiedy testowano zrzut imitacji pierwszego członu rakiety nośnej - Jumbo Drop Test Vehicle - o masie 32,6 t

Próbę przeprowadził C-17A T-1 ze składu 418th Flight Test Squadron nad poligonem Yuma Proving Ground. Był to element programu testów, których celem jest badanie spadochronów hamujących dla startowego członu rakiety nośnej Ares I, rozwijanej przez NASA. Agencja zakłada odzyskiwanie elementu i wykorzystywanie w kolejnych, budowanych rakietach.

Ze względu na większą masę członu, od obecnie wykorzystywanych rakiet startowych, dołączanych do promów kosmicznych, koniecznym jest opracowanie nowych spadochronów. Według obliczeń inżynierów NASA, odzyskanie członu startowego rakiety Ares I wymaga od systemu hamującego zniesienie obciążenia dynamicznego rzędu 113 t i obciążenia powierzchni rzędu 460 kg/m².

Załadunek urządzenia testowego / Zdjęcia: NASA

Testy rozpoczęły się od zrzutu ładunku o masie 19 t. Później przeprowadzono próby z wykorzystaniem ponad 27 i wreszcie 32,6 t. Kolejne testy zakładają zrzut 38,5 oraz - ostatecznie - prawie 41t.

Kwietniowa próba, jak również dwie kolejne, planowane na 2011, jest ważna również dla samolotu C-17. Pobito bowiem rekord masy jednorazowego zrzutu z pokładu tego samolotu. Dodać przy tym należy, że maksymalny ładunek tego samolotu to 77,5 t.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.