Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Łapówka dla premiera Malezji?

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 29 kwietnia 2010

Francuska prokuratura przyznała, że od marca prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia o wręczenie łapówki w wysokości 114 mln Euro, przy sprzedaży dwóch okrętów podwodnych Malezji.

KD Tunku Abdul Rahman, pierwszy z okrętów typu Scorpene, który przybył do Malezji we wrześniu ubiegłego roku. Okręt stacjonuje w bazie Port Klang / Zdjęcie: Mak Hon Keong

Prokuratorzy wszczęli śledztwo na podstawie doniesienia malezyjskiej organizacji obrony praw człowieka Suaram. Według niej strona francuska, prawdopodobnie przedstawiciele producenta, ówczesnej stoczni DCN, przekazali równowartość 114 mln Euro (150 mln USD) na konto przedsiębiorstwa Perimekar, którego zarząd ma bezpośrednie powiązania z Abdulem Razakiem Bagindą, bliskim współpracownikiem premiera Malezji, Nadżiba Tun Razaka. Dochodzenie obejmuje okres od 2002, kiedy zawarto porozumienie o budowie jednostek. Dostawa pierwszego okrętu miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku (zobacz: Pierwszy okręt podwodny Malezji). Drugi, budowany przez hiszpańską Navantię, powinien trafić do odbiorcy jeszcze w bieżącym roku.

Malezyjska opozycja od kilku lat krytykuje transakcję. Jej przedstawiciele twierdzą, że sprawa to tylko wierzchołek góry lodowej, związany z korupcją miejscowych władz.

Zarzuty wobec premiera wiążą się również z bulwersującym, brutalnym zabójstwem jego kochanki, Shaariibuugiin Altantuyaa, zamordowanej w październiku 2006 przez dwóch funkcjonariuszy policji, przydzielonych do biura Razaka, ówczesnego wicepremiera i ministra obrony. Kobieta ta była jednocześnie tłumaczką polityka w czasie negocjacji, dotyczących zakupu okrętów podwodnych.

Władze Malezji odpierają zarzuty, twierdząc, że były już one wyjaśnione, a ich skierowanie do francuskiej prokuratury jest przejawem gry politycznej opozycji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.