Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze kobiety na pokładach OP

Marynarka wojenna, 29 kwietnia 2010

Już wkrótce na pokładach atomowych okrętów podwodnych US Navy mogą pojawić się pierwsze kobiety. Pentagon zniósł zakaz ich służby na tych jednostkach.

Studentka akademii marynarki wojennej na pokładzie okrętu podwodnego / Zdjęcie: US Navy

Amerykańskie władze wojskowe zniosły dzisiaj zakaz służby kobiet na pokładach okrętów podwodnych US Navy. Informację przekazał wiceadmirał John Donnely, dowódca sił podwodnych. W wydanym oświadczeniu stwierdził, że najlepsze siły podwodne świata muszą rekrutować talenty z możliwie największego zasobu (osób).

Kwestia ta stanęła na porządku dziennym w momencie przejęcia władzy przez Demokratów. Ray Mabus, nowy wiceminister obrony ds. marynarki wojennej, stwierdził, że obalenie ostatniego, czysto męskiego bastionu w siłach zbrojnych uważa za jeden z głównych celów swojego urzędowania (zobacz: Kobiety w okrętach podwodnych?).

Wielu najwyższych rangą dowódców US Navy, którzy w poprzednich latach nie zajmowali się tym zagadnieniem, skwapliwie podchwycili myśl swojego przełożonego. Wśród nich znalazł się adm. Gary Roughead, szef operacji morskich. Pomysł poparł nawet adm. Mike Mullen, obecnie Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów.

Nieśmiałe argumenty przeciwników takiego rozwiązania, a koncentrujące się na problemach z zapewnieniem intymności i odpowiednich systemów sanitarnych w ciasnych pomieszczeniach okrętów podwodnych, nie zostały wzięte pod uwagę. Nikt nie poruszył społecznych i psychologicznych następstw pobytu przedstawicieli obu płci na zamkniętej, niewielkiej przestrzeni, często w czasie kilkumiesięcznych patroli, odbywanych w zanurzeniu.

Dokumenty o likwidacji zakazu służby kobiet na pokładach OP zostały przesłane do Kongresu USA przez sekretarza obrony, Roberta Gatesa, w dniu 19 lutego bieżącego roku. Parlamentarzyści mieli prawo zgłosić swoje negatywne oceny. Żaden z nich nie odważył się jednak na to i dzisiaj przepis mógł wejść w życie.

Kobiety zostaną przydzielone, w pierwszej fazie wdrażania dokumentu, do 4 okrętów podwodnych, w tym strategicznych OP, wyposażonych w rakiety balistyczne z głowicami atomowymi.

Będą się w większość rekrutować z ochotniczek, należących do korpusu oficerskiego US Navy. Przed rozpoczęciem służby będą jednak musiały przejść intensywny, 15-miesięczny kurs.

Obecnie w US Navy służy 52 tys. kobiet. Stanowi to 16% całego 331-tysięcznego stanu liczebnego amerykańskiej marynarki wojennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.