Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze kobiety na pokładach OP

Marynarka wojenna, 29 kwietnia 2010

Już wkrótce na pokładach atomowych okrętów podwodnych US Navy mogą pojawić się pierwsze kobiety. Pentagon zniósł zakaz ich służby na tych jednostkach.

Studentka akademii marynarki wojennej na pokładzie okrętu podwodnego / Zdjęcie: US Navy

Amerykańskie władze wojskowe zniosły dzisiaj zakaz służby kobiet na pokładach okrętów podwodnych US Navy. Informację przekazał wiceadmirał John Donnely, dowódca sił podwodnych. W wydanym oświadczeniu stwierdził, że najlepsze siły podwodne świata muszą rekrutować talenty z możliwie największego zasobu (osób).

Kwestia ta stanęła na porządku dziennym w momencie przejęcia władzy przez Demokratów. Ray Mabus, nowy wiceminister obrony ds. marynarki wojennej, stwierdził, że obalenie ostatniego, czysto męskiego bastionu w siłach zbrojnych uważa za jeden z głównych celów swojego urzędowania (zobacz: Kobiety w okrętach podwodnych?).

Wielu najwyższych rangą dowódców US Navy, którzy w poprzednich latach nie zajmowali się tym zagadnieniem, skwapliwie podchwycili myśl swojego przełożonego. Wśród nich znalazł się adm. Gary Roughead, szef operacji morskich. Pomysł poparł nawet adm. Mike Mullen, obecnie Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów.

Nieśmiałe argumenty przeciwników takiego rozwiązania, a koncentrujące się na problemach z zapewnieniem intymności i odpowiednich systemów sanitarnych w ciasnych pomieszczeniach okrętów podwodnych, nie zostały wzięte pod uwagę. Nikt nie poruszył społecznych i psychologicznych następstw pobytu przedstawicieli obu płci na zamkniętej, niewielkiej przestrzeni, często w czasie kilkumiesięcznych patroli, odbywanych w zanurzeniu.

Dokumenty o likwidacji zakazu służby kobiet na pokładach OP zostały przesłane do Kongresu USA przez sekretarza obrony, Roberta Gatesa, w dniu 19 lutego bieżącego roku. Parlamentarzyści mieli prawo zgłosić swoje negatywne oceny. Żaden z nich nie odważył się jednak na to i dzisiaj przepis mógł wejść w życie.

Kobiety zostaną przydzielone, w pierwszej fazie wdrażania dokumentu, do 4 okrętów podwodnych, w tym strategicznych OP, wyposażonych w rakiety balistyczne z głowicami atomowymi.

Będą się w większość rekrutować z ochotniczek, należących do korpusu oficerskiego US Navy. Przed rozpoczęciem służby będą jednak musiały przejść intensywny, 15-miesięczny kurs.

Obecnie w US Navy służy 52 tys. kobiet. Stanowi to 16% całego 331-tysięcznego stanu liczebnego amerykańskiej marynarki wojennej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra