Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kongresmani za F-16 dla Tajwanu

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 18 maja 2010

136 członków Senatu i Izby Reprezentantów USA, podpisało list do prezydenta Obamy, wzywający go do sprzedaży uzbrojenia dla Tajwanu, w tym 66 myśliwców F-16C/D.

Para tajwańskich F-16A Block 20

List został przekazany do kancelarii prezydenta Obamy 12 maja, jednak przez kilka dni zwlekano z ujawnieniem jego treści.

Parlamentarzyści zarekomendowali administracji wykonanie wstępnej umowy ze stycznia bieżącego roku, dotyczącej sprzedaży dużego pakietu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (zobacz: Tajwan - znowu 6 miliardów). Porozumienie to nie weszło jeszcze w życie.

Jednocześnie wyrazili żal z powodu nie umieszczenia w nim 66 myśliwców F-16C/D Block 52, o które Republika Chińska bezskutecznie zabiega od 2006. Powodem jest sprzeciw Pekinu.

Parlamentarzyści zaznaczyli, że ewentualna transakcja nie zmieni układu sił w regionie. Wskazali, że wojska ChRL dysponują w tym rejonie 1300 pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu, wymierzonymi w wyspę.

Zwrócili również uwagę na gospodarczy wymiar propozycji. Obecnie zakontraktowane zamówienia na F-16 pozwolą na utrzymanie linii produkcyjnej tych samolotów do 2013. Później będzie ona musiała zostać prawdopodobnie zamknięta. Jeżeli Waszyngton zdecyduje się na przyjęcie tajwańskiej propozycji, pozwoli to na jej utrzymanie. W przypadku zwłoki sprawa może okazać się bezprzedmiotowa - przygotowanie produkcji trwa 2-3 lata. Oznacza to, że na podpisanie stosownego porozumienia pozostało nie więcej niż kilkanaście miesięcy.

Mimo, że pod listem podpisali się prominentni politycy, wchodzący w skład komisji obrony czy spraw zagranicznych, znaczenie dokumentu nie jest jednak duże. W ławach senatu i izby reprezentantów zasiada 535 osób. Co więcej, list nie jest istotną kartą przetargową w stosunkach Waszyngtonu z Pekinem, który od lat sprzeciwia się dostawom nowego sprzętu wojskowego dla Tajwanu, grożąc pogorszeniem wzajemnych stosunków gospodarczych, co w świetle wykupywania przez ChRL amerykańskich obligacji skarbowych ma ogromne znaczenie.

Nowe F-16 miałyby zastąpić starzejące się i wykorzystywane obecnie wyłacznie do celów szkolnych F-5E/F. Podstawową siłę tajwańskiego lotnictwa wojskowego tworzy obecnie 145 F-16A/B, 126 F-CK-1 (lekkie myśliwce, zbudowane na Tajwanie w latach 1990-2000) i 56 Mirage 2000-5EI, dostarczonych w drugiej połowie lat 1990.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.