Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajwan – znowu 6 miliardów

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 01 lutego 2010

Do Kongresu USA trafiły dokumenty, niezbędne do sfinalizowania rozmów o sprzedaży dużej partii sprzętu wojskowego dla Tajwanu. Mimo sprzeciwów Pekinu, Waszyngton wstępnie zgadza się na kontrakty o wartości 6 mld USD.

</span>Jeden z 12 amerykańskich trałowców typu Osprey. Wszystkie jednostki tego typu, mimo stosunkowo młodego wieku (12-19 lat), zostały wycofane ze służby w US Navy i sprzedane sojusznikom Waszyngtonu. Przekazanie pary trałowców na Tajwan nie może jednak zostać zrealizowane od kilku lat... / Zdjęcie: US Navy

Pakiet sprzętu wojskowego zawiera w sobie 60 śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk (za 3,1 mld USD), 114 pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Patriot PAC-3 wraz z 3 radarami AN/MPQ-65 (2,81 mld), 60 systemów dystrybucji informacji MIDS (340 mln), 2 trałowce typu Osprey (105 mln) i 12 ćwiczebnych pocisków przeciwokrętowych Harpoon. (37 mln).

W ten sposób administracja Baracka Obamy powraca do zamierzeń George`a Busha przekazania Tajpei dużej ilości sprzętu wojskowego. Poprzednia próba sprzedaży broni, sprzed ponad półtora roku (zobacz: Broń USA za 6,5 mld USD dla Tajwanu), zakończyła się jednak niepowodzeniem, z powodu sprzeciwu ChRL. Pekin powołuje się bowiem na umowę z 1982, zakładającą stopniowe wygaszania amerykańskich dostaw sprzętu wojskowego na wyspę, do której pretensje roszczą sobie komunistyczne Chiny.

Przedstawiciele władz tego kraju już pod koniec ubiegłego roku, po zleceniu przez Pentagon Raytheonowi i Lockheed Martinowi, na prośbę Tajpej, całościowej modernizacji tajwańskich Partiotów, zagrozili pogorszeniem wzajemnych stosunków, łącznie z zaprzestaniem zakupu amerykańskich obligacji skarbowych (zobacz: ChRL grozi USA). Zapowiedź realizacji obecnie negocjowanych dostaw natychmiast wywołało podobny sprzeciw.

Faktem jest jednak, że w odróżnieniu od pakietu z 2008, obecny jest zdecydowanie mniej ofensywny. Poprzednio Amerykanie zgodzili się wstępnie na sprzedaż śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache. Obecnie jest już mowa wyłącznie o Black Hawkach, mających zastąpić wiekowe UH-1H. Tajpej wskazuje przy tym, że transakcja konieczna jest ze względów humanitarnych. W czasie akcji ratunkowej po sierpniowym tajfunie, który pochłoną 500 istnień ludzkich, Hueye - również ze względu na ograniczony udźwig - zawiodły i musiały być wspierane przez śmigłowce amerykańskie.

W 2008 Waszyngton zgodził się wstępnie na realizację zamierzeń z 2001 - sprzedaży 8 klasycznych okrętów podwodnych. Teraz w części morskiej projektu znajdują się, również oferowane od kilku lat, jedynie dwa używane trałowce.

O wiele skromniejsze są również zamierzenia, dotyczące modernizacji tajwańskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Administracja republikanów obiecywała dostawę 24 wyrzutni, wraz z 330 pociskami Patriot PAC-3. Demokraci zgadzają się jedynie na 114 pociski.

Znamienne jest również to, że władze USA zdecydowanie sprzeciwiają się próbom zakupu przez Tajwan 66 myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 50/52, które mogłyby zastąpić stare F-5E/F Tiger. Od lat transakcja ta jest skutecznie blokowana przez Chiny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.