Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holandia – ku rezygnacji z F-35

Strategia i polityka, 22 maja 2010

Holenderska partia pracy przestała popierać zakup F-35. Dzięki temu izba niższa parlamentu mogła przegłosować rezygnację z zamówienia. Decyzja zostanie jednak podjęta dopiero po wyborach.

Podstawowym problemem, związanym z zakupem F-35, pozostaje jego nieustalona ostatecznie i rosnąca cena. Wiadomo jednak, że koszt jednostkowy nie będzie - jak planowano - porównywalny do F-16, ale prawdopodobnie przewyższy cenę większych Eurofighterów i Rafale / Zdjęcie: USAF

Holandia jest partnerem programu F-35 drugiego poziomu. Zaangażowała w prace badawczo-rozwojowe 800 mln USD, a jej przemysł partycypuje - w ograniczonym zakresie - w programie.

Kluczowym elementem tej działalności miało być zakupienie dwóch egz. testowych. Decyzja zastąpienia posiadanych F-16A/B MLU nowoczesnymi F-35 miała zostać podjęta w 2010. Ze względu na opóźnienia programu i rosnące koszty projektu parlament wydał jedynie wstępną zgodę na zakup jednego samolotu, a wybór miał zostać przełożony na 2012 (zobacz: Słaby dolar a F-35).

20 maja w izbie niższej holenderskiego parlamentu odbyło się jednak głosowanie nad rezygnacją z programu. Ze względu na zmianę postawy partii pracy, głosowanie zostało wygrane przez przeciwników F-35.

Wyniki otwierają drogę do wycofania się Holandii z ustaleń, dotyczących zakupu testowego Lightninga II - z maja ubiegłego roku - oraz całego programu JSF. Zamiast tego, kraj ten powinien wybrać następcę F-16 w otwartej procedurze przetargowej, do 2012 włącznie.

Przedstawiciele rządu uznali, że decyzja wpisuje się w trwającą kampanię wyborczą (głosowanie odbędzie się na początku czerwca) i zapowiedzieli, że wiążące działania podejmie już nowy rząd.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra