Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holandia – ku rezygnacji z F-35

Strategia i polityka, 22 maja 2010

Holenderska partia pracy przestała popierać zakup F-35. Dzięki temu izba niższa parlamentu mogła przegłosować rezygnację z zamówienia. Decyzja zostanie jednak podjęta dopiero po wyborach.

Podstawowym problemem, związanym z zakupem F-35, pozostaje jego nieustalona ostatecznie i rosnąca cena. Wiadomo jednak, że koszt jednostkowy nie będzie - jak planowano - porównywalny do F-16, ale prawdopodobnie przewyższy cenę większych Eurofighterów i Rafale / Zdjęcie: USAF

Holandia jest partnerem programu F-35 drugiego poziomu. Zaangażowała w prace badawczo-rozwojowe 800 mln USD, a jej przemysł partycypuje - w ograniczonym zakresie - w programie.

Kluczowym elementem tej działalności miało być zakupienie dwóch egz. testowych. Decyzja zastąpienia posiadanych F-16A/B MLU nowoczesnymi F-35 miała zostać podjęta w 2010. Ze względu na opóźnienia programu i rosnące koszty projektu parlament wydał jedynie wstępną zgodę na zakup jednego samolotu, a wybór miał zostać przełożony na 2012 (zobacz: Słaby dolar a F-35).

20 maja w izbie niższej holenderskiego parlamentu odbyło się jednak głosowanie nad rezygnacją z programu. Ze względu na zmianę postawy partii pracy, głosowanie zostało wygrane przez przeciwników F-35.

Wyniki otwierają drogę do wycofania się Holandii z ustaleń, dotyczących zakupu testowego Lightninga II - z maja ubiegłego roku - oraz całego programu JSF. Zamiast tego, kraj ten powinien wybrać następcę F-16 w otwartej procedurze przetargowej, do 2012 włącznie.

Przedstawiciele rządu uznali, że decyzja wpisuje się w trwającą kampanię wyborczą (głosowanie odbędzie się na początku czerwca) i zapowiedzieli, że wiążące działania podejmie już nowy rząd.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.