Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylijski reaktor do 2014

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 24 maja 2010

Andre Ferreira Marques, szef programu nuklearnego brazylijskiej marynarki wojennej poinformował, że demonstrator reaktora dla okrętów podwodnych powstanie do 2014.

Brazylijska marynarka wojenna dysponuje obecnie 5 okrętami podwodnymi. Są to częściowo kupione w Niemczech, częściowo wyprodukowane w Brazylii jednostki Typu 209. Brasilia chce zwiększenie potencjału sił morskich, głównie ze względu na ochronę odkrytych niedawno, zasobnych złóż ropy naftowej na wodach szelfowych, u wybrzeży kraju / Zdjęcie: MW Brazylii

Program budowy własnych okrętów podwodnych z napędem atomowym jest realizowany od 20 lat. Do niedawna bezskutecznie. Dopiero w 2008 Brazylia zawarła umowę z Francją o zakupie 5 jednostek typu Scorpene - wraz z przekazaniem całości technologii - oraz pomocy w budowie reaktora atomowego dla sił podwodnych (zobacz: Francja pomoże Brazylii zbudować atomowy OP).

Według Andre Ferreiry Marquesa, pierwszy reaktor ma powstać do 2014. Będzie on służył za podstawę do budowy seryjnych siłowni, przewidzianych dla okrętów, które będą wchodziły do służby po 2021. Siłownia ma początkowo wykorzystywać niskowzbogacany uran, z 5-procentowym udziałem izotopu 238U, a później wysokowzbogacony, 20-procentowy.

Jednocześnie dodał, że Brazylia zamierza do 2014 osiągnąć samowystraczalność w dziedzinie paliwa nuklearnego. Umożliwiają to bogate złoża uranu oraz istniejące placówki naukowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.