Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brazylijski reaktor do 2014

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 24 maja 2010

Andre Ferreira Marques, szef programu nuklearnego brazylijskiej marynarki wojennej poinformował, że demonstrator reaktora dla okrętów podwodnych powstanie do 2014.

Brazylijska marynarka wojenna dysponuje obecnie 5 okrętami podwodnymi. Są to częściowo kupione w Niemczech, częściowo wyprodukowane w Brazylii jednostki Typu 209. Brasilia chce zwiększenie potencjału sił morskich, głównie ze względu na ochronę odkrytych niedawno, zasobnych złóż ropy naftowej na wodach szelfowych, u wybrzeży kraju / Zdjęcie: MW Brazylii

Program budowy własnych okrętów podwodnych z napędem atomowym jest realizowany od 20 lat. Do niedawna bezskutecznie. Dopiero w 2008 Brazylia zawarła umowę z Francją o zakupie 5 jednostek typu Scorpene - wraz z przekazaniem całości technologii - oraz pomocy w budowie reaktora atomowego dla sił podwodnych (zobacz: Francja pomoże Brazylii zbudować atomowy OP).

Według Andre Ferreiry Marquesa, pierwszy reaktor ma powstać do 2014. Będzie on służył za podstawę do budowy seryjnych siłowni, przewidzianych dla okrętów, które będą wchodziły do służby po 2021. Siłownia ma początkowo wykorzystywać niskowzbogacany uran, z 5-procentowym udziałem izotopu 238U, a później wysokowzbogacony, 20-procentowy.

Jednocześnie dodał, że Brazylia zamierza do 2014 osiągnąć samowystraczalność w dziedzinie paliwa nuklearnego. Umożliwiają to bogate złoża uranu oraz istniejące placówki naukowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra