Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hornety będą dłużej służyć

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 25 maja 2010

Lotnictwo US Navy zamierza wydłużyć okres użytkowania myśliwców wielozadaniowych F/A-18, by uniknąć luki sprzętowej w końcu bieżącej dekady.

F/A-18C, startujący z lotniskowca USS Kitty Hawk. Samoloty tego typu mają za sobą nawet ćwierć wieku służby / Zdjęcie: US Navy

Amerykańskie lotnictwo morskie wykorzystuje obecnie ok. 1180 myśliwców wielozadaniowych. W skład tej siły wchodzą jednostki lotnictwa US Navy i Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Te pierwsze posiadają m.in. ok. 400 F/A-18 Hornet (wersje A/B i C/D) oraz nieco mniej bardziej nowoczesnych F/A-18E/F Super Hornetów. Dla Marines służy natomiast ponad 230 Hornetów (operują one z lotniskowców marynarki wojennej) i ok. stu AV-8B Harrier II.

Hornety i Harriery mają być zastąpione przez 680 egz. F-35 w wersjach B (dla lotniskowców) i C (krótkiego startu i pionowego lądowania dla USMC).

Proces ich wprowadzania do służby jest jednak opóźniony. Według wiceadmirała Mike`a Manazira, US Navy ma nadzieję, że otrzyma seryjne F-35 w 2012, a dwa lata później pierwsza z jednostek osiągnie wstępną gotowość operacyjną. Jednak dopiero w 2017 możliwym będzie rozpoczęcie działań z pokładów okrętów wojennych.

Jeżeli amerykańskie lotnictwo morskie chciałoby realizować dotychczasowe plany wycofywania starych samolotów (od 2012 służbę miały kończyć AV-8B i najstarsze egz. Hornetów), to w 2017 w eskadrach obu rodzajów sił zbrojnych zabrakłoby od 100 do 177 myśliwców wielozadaniowych.

Z tego powodu planuje się wydłużenie resursów wybranych Hornetów. Były one produkowane w latach 1979-1999. Oznacza to, że okres służby części z nich wydłuży się, nawet do ponad 30 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.