Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rumunia odwleka zakup F-16

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 11 czerwca 2010

Sebastian Vladescu rumuński minister finansów powiedział, że jego kraju nie stać w obecnej sytuacji finansowej na zakup używanych F-16 w USA.

</span>Zmodernizowane przy pomocy izraelskiego Elbitu archaiczne MiGi-21 (na zdjęciu wersja Lancer-B), będą służyć prawdopodobnie także po 2013. W tym roku planowano ich wycofanie i zastąpienie nowszymi konstrukcjami. Może się to jednak okazać niewykonalne / Zdjęcie: Forţele Aeriene Române

Problemy z koordynacją działań poszczególnych ministerstw, nie są tylko naszą specyfiką. Jeszcze w marcu bieżącego roku rumuński minister obrony snuł ambitne plany odmłodzenia floty myśliwców wielozadaniowych wojsk lotniczych: zakupu w pierwszej kolejności, jeszcze w 2010, używanych F-16 Block 25, później nowych maszyn wersji Block 50/52, wreszcie - w ciągu 10 lat - pozyskania zaawansowanych technologicznie F-35 Lightning II (zobacz: Rumunia kupi F-35?).

Po niecałych 3 miesiącach wszystkie te plany okazały się nieaktualne. Minister finansów poinformował, że nie ma pieniędzy na F-16 i zakup na pewno nie zostanie zrealizowany w bieżącym roku. Przypomnijmy, że szacunkowy koszt pozyskania 24 używanych samolotów, miałby zamknąć się kwotą 0,9-1,3 mld USD.

Roczny budżet resortu obrony to mniej niż równowartość 3 mld USD, przy siłach zbrojnych, liczących 75 tys. żołnierzy i utrzymywaniu ponad tysiąca (docelowo 1600) żołnierzy w Afganistanie. Bukareszt nie ma więc dużych środków na zakup używanych samolotów, jednak wydanie ok. 1 mld jest w zasięgu możliwości finansowych tego państwa.

Tyle, że nie w czasie kryzysu gospodarczego. Co prawda spadek PKB był jednym z niższych w UE, a produkcja przemysłowa w 2009 wzrosła o prawie 7%, jednak deficyt budżetowy wyniósł prawie 8% PKB.

By zachować względną równowagę finansową, rumuński rząd zdecydował się na szereg drakońskich posunięć, w tym zmniejszenie pensji pracowników sektora państwowego o 25% i emerytur - aż o 15%. W takiej sytuacji zakup samolotów bojowych jest po prostu niemożliwy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.