Narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Etihad Airways – 16 czerwca 2026 planuje rozpocząć loty na trasie Abu Zabi – Kraków. Rejsy mają odbywać się do 5 września 2026 i być wykonywane trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty.
Loty z międzynarodowego portu lotniczego w Abu Zabi mają startować o 2:40 i lądować w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice o 7:15. Rejsy w odwrotnym kierunku mają zaczynać się o 11:05 i lądować w Abu Zabi o 19:00 (czasy lokalne).
Połączenie ma być obsługiwane przez Airbusy A321LR skonfigurowane do przewozu 144 pasażerów w klasie ekonomicznej (w tym 36 w fotelach zapewniających większą przestrzeń na nogi) i 14 w klasie biznes z fotelami rozkładanymi na płask.
Połączenie Abu Zabi – Kraków skierowane jest z jednej strony do turystów z ZEA chcących odwiedzić cieszące się wśród nich dużą popularnością Kraków i Małopolskę, szczególnie Podhale, a z drugiej do Polaków chcących nie tylko polecieć do ZEA, ale też po przesiadce na lotnisku w Abu Zabi kontynuować podróż na dalszych trasach do Azji, Afryki i Australii. Etihad Airways oferują bowiem loty do ponad 90 miejsc w 40 krajach świata.
Linie te są kolejnym przewoźnikiem z rejonu Zatoki Perskiej, który zdecydował się na uruchomienie bezpośrednich rejsów do Krakowa. Od 2018 loty z Dubaju wykonują FlyDubai, a w ostatnich dwóch latach siatkę połączeń wzbogaciły również Air Arabia (Szardża), Jazeera Airways (Kuwejt) i flynas (Rijad). Loty do Abu Zabi znajdują się także w ofercie Wizz Air. Przewoźnicy ci zaliczani są jednak do niskokosztowych, natomiast Etihad Airways mają być pierwszą tradycyjną linią lotniczą z krajów Zatoki Perskiej, która rozpocznie loty do Krakowa.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy z bezpośrednich połączeń między Krakowem a krajami Zatoki Perskiej skorzystało prawie 230 tys. pasażerów. Dodatkowo, ponad 30 tys. podróżnych odbyło podróż z przesiadką. Szacuje się, że potencjał przesiadkowy z Krakowa przez port lotniczy w Abu Zabi wynosi ponad 130 tys. pasażerów rocznie, którzy będą podróżować na lotniska w regionie Bliskiego Wschodu, Azji, Afryki i Australii.
Kraków ma być drugim miastem w Polsce, do którego latać mają Etihad Airways, bowiem 3 czerwca br. przewoźnik ten zainaugurował już loty na trasie Abu Zabi – Warszawa (Etihad kupiły szerokokadłubowe Boeingi, 2025-05-20, Letnie nowości Lotniska Chopina, 2025-03-26).