Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Latający samochód dla Pentagonu

Przemysł zbrojeniowy, 14 lipca 2010

Kompania AVX z Teksasu przedstawiła projekt latającego samochodu oferowanego Pentagonowi w ramach programu Transformer TX.

AVX Aircraft Company z Fort Worth odpowiedziała na zapytanie Broad Agency Announcement (BAA) z DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), która poszukuje niewielkiego (taktycznego) pojazdu jeżdżącego i latającego, określanego jako Transformer (TX). Agencja wymaga, by pojazd przewoził 4 osoby w trudnym terenie, na którym toczą się walki.

DARPA przedstawiła wymagania w styczniu 2010. Na razie nie jest to duży kontrakt. Wstępne koncepcje mają kosztować 9 mln USD, a na prace rozwojowe, do budowy prototypów włącznie, zarezerwowano 54 mln USD. Koncepcja pojazdu pojawiła się w czasie operacji w Iraku i Afganistanie, gdzie dużym zagrożeniem są improwizowane ładunki wybuchowe. Dzięki zdolności do lotu pojazd miałby omijać najbardziej zagrożone odcinki dróg.

Pojazd oferowany przez AVX to czterokołowy samochód z dwuwirnikowym układem nośnym i dwoma wentylatorami napędowymi, które mogą być też wykorzystywane do zwiększenia siły nośnej. Może on przewozić ładunek o masie 470 kg na odległość 460 km. Na lądzie może rozwijać prędkość 130 km/h (w trudnym terenie - 50 km/h), a w powietrzu 225 km/h. Jego pułap sięga 3 km. Przystosowanie samochodu do lotu miałoby trwać zaledwie minutę. Sterowanie ma być całkowicie intuicyjne i nie powinno wymagać od kierowcy umiejętności pilota.

Kompania AVX powstała w 2005. Założył ją były konstruktor Bell Helicopter, Troy Gaffey. Rozwija on koncepcję współosiowego układu nośnego i wentylatorów napędowych. AVX proponuje m.in. modernizację śmigłowca OH-58D Kiowa Warrior z wykorzystaniem takiego układu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.