Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Latający samochód dla Pentagonu

Przemysł zbrojeniowy, 14 lipca 2010

Kompania AVX z Teksasu przedstawiła projekt latającego samochodu oferowanego Pentagonowi w ramach programu Transformer TX.

AVX Aircraft Company z Fort Worth odpowiedziała na zapytanie Broad Agency Announcement (BAA) z DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), która poszukuje niewielkiego (taktycznego) pojazdu jeżdżącego i latającego, określanego jako Transformer (TX). Agencja wymaga, by pojazd przewoził 4 osoby w trudnym terenie, na którym toczą się walki.

DARPA przedstawiła wymagania w styczniu 2010. Na razie nie jest to duży kontrakt. Wstępne koncepcje mają kosztować 9 mln USD, a na prace rozwojowe, do budowy prototypów włącznie, zarezerwowano 54 mln USD. Koncepcja pojazdu pojawiła się w czasie operacji w Iraku i Afganistanie, gdzie dużym zagrożeniem są improwizowane ładunki wybuchowe. Dzięki zdolności do lotu pojazd miałby omijać najbardziej zagrożone odcinki dróg.

Pojazd oferowany przez AVX to czterokołowy samochód z dwuwirnikowym układem nośnym i dwoma wentylatorami napędowymi, które mogą być też wykorzystywane do zwiększenia siły nośnej. Może on przewozić ładunek o masie 470 kg na odległość 460 km. Na lądzie może rozwijać prędkość 130 km/h (w trudnym terenie - 50 km/h), a w powietrzu 225 km/h. Jego pułap sięga 3 km. Przystosowanie samochodu do lotu miałoby trwać zaledwie minutę. Sterowanie ma być całkowicie intuicyjne i nie powinno wymagać od kierowcy umiejętności pilota.

Kompania AVX powstała w 2005. Założył ją były konstruktor Bell Helicopter, Troy Gaffey. Rozwija on koncepcję współosiowego układu nośnego i wentylatorów napędowych. AVX proponuje m.in. modernizację śmigłowca OH-58D Kiowa Warrior z wykorzystaniem takiego układu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.