Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne ukraińskie transportery dla Tajlandii?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 lipca 2010

Tajlandia zamierza kupić 121 ukraińskich kołowych transporterów opancerzonych, choć dostawy zamówionych w 2007 96 BTR-3 nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Armia tajska oczekuje, że w przyszłym tygodniu uzyska aprobatę rządu dla zakupu 121 ukraińskich transporterów opancerzonych. Kontrakt miałby być wart 4,6 mln batów (ok. 140 mln USD). O oczekiwaniach wojskowych poinformował 20 lipca sekretarz obrony Apichart Penkitti. Środki na zakup miałyby pochodzić z innych niezrealizowanych kontraktów. Za zakupem ma przemawiać wyjątkowo niska cena ukraińskich pojazdów, tańszych o połowę od zachodnich konkurentów. Nieoficjalnie podaje się, ze na zakup naciska dowódca armii, gen. Anupong Paojinda, który we wrześniu ma przejść na emeryturę.

Nie jest jasne, na jakiej podstawie miałby być zawarty nowy kontrakt, skoro dotąd nie zostały nawet rozpoczęte dostawy 96 transporterów BTR-3E1 zamówionych w 2007 za ok. 4 mln batów (ok. 125 mln USD) dla 2. Dywizji Piechoty Gwardii (Tajlandia zwiększy budżet wojskowy, 2007-12-10). Jednym z powodów niewywiązania się charkowskich zakładów im. Morozowa jest uwarunkowana politycznie odmowa dostawy silników przez niemieckie MTU. Ukraińcy zwrócili się więc do USA w sprawie zakupu podobnych silników. W samej Tajlandii pojawiły się zarzuty, że BTR-3E1 są przestarzałe, a Ukraińcy montują w nich używane części. Sprawę bada Generalne Biuro Kontroli. O wyjaśnienia zwróciło się m.in. do ambasady ukraińskiej. Ta stwierdziła, że BTR-3E1 (BTR-3U) mają zupełnie nową konstrukcję i nie opierają się na starych, sowieckich technologiach. Nie wykorzystują też podzespołów BTR-80, który był mniejszy od nowej konstrukcji.

Nie wiadomo, jakiego typu miałyby być nowo zamówione transportery. Być może w grę wchodzą nowszej generacji BTR-4 (Zwesternizowany BTR, 2009-04-08). Dostawy 420 transporterów tego typu dla Iraku mają rozpocząć się w październiku br. Kontrakt zawarty przez Ukrainę z rządem irackim w sierpniu 2009 jest wart pół miliarda dolarów (Ukraińska broń za 2,4 mld USD dla Iraku, 2009-12-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.