Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tridente w Lizbonie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 03 sierpnia 2010

Pierwszy z dwóch okrętów podwodnych typu U214, NPR Tridente, zamówiony przez Portugalię, przypłynął wczoraj do Lizbony.

</span>Wodowanie jednostki odbyło się w lipcu 2008. Program zanotował kilkumiesięczne opóźnienie, co doprowadziło do wzrostu kosztów / Zdjęcie: HDW

Portugalczycy podpisali w 2004 z niemieckim konsorcjum GSC (składającym się z Howaldtswerke-Deutsche Werft, Nordseewerke i MAN Ferrostaal) umowę o dostawie 2 okrętów U-209PN. W istocie jest to wersja U-214, podobna do zamówionej przez Koreę Południową i Grecję (zobacz: Pierwszy koreański U-214). Wartość umowy wyniosła 770 mln Euro (1 mld USD)

Zakup był niezbędny do podtrzymania zdolności podwodnych portugalskiej marynarki wojennej, która posiadała 4 sprowadzone z Francji jednostki typu Albacore. Okręty te weszły jednak do służby pod koniec lat 1960. i były stopniowo wycofywane. Ostatnia, NPR Barracuda, kilka miesięcy temu.

Portugalskie, 68-metrowe jednostki o standardowej wyporności 1700 t, zostały wyposażone w niezależny od powietrza napęd diesel-elektryczny, z wodorowymi ogniwami paliwowymi Siemensa. Pozwoli to na 3-tygodniowe działania bez wynurzania się. Maksymalna długotrwałość misji wynosi 12 tygodni. Zasięg, przy prędkości ekonomicznej, to 22 tys. km, a przy wykorzystaniu ogniw paliwowych i prędkości 4 w. - 2300 km.

</span>Kiosk okrętu, już z portugalska banderą, w czasie wejścia do portu wojennego w Lizbonie / Zdjecie: MO Portugalii

Głównym uzbrojeniem jednostki będzie 12 torped Alenia-Marconi IF-21 Blackshark oraz 6 przeciwokrętowych pocisków Harpoon UGM 84, odpalanych z wyrzutni torpedowych. Zintegrowany system walki ISUS 90 dostarczył niemiecki Atlas Elektronik GmbH.

Druga z planowanych jednostek, NPR Arpão, zostanie dostarczona w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.