Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tridente w Lizbonie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 03 sierpnia 2010

Pierwszy z dwóch okrętów podwodnych typu U214, NPR Tridente, zamówiony przez Portugalię, przypłynął wczoraj do Lizbony.

</span>Wodowanie jednostki odbyło się w lipcu 2008. Program zanotował kilkumiesięczne opóźnienie, co doprowadziło do wzrostu kosztów / Zdjęcie: HDW

Portugalczycy podpisali w 2004 z niemieckim konsorcjum GSC (składającym się z Howaldtswerke-Deutsche Werft, Nordseewerke i MAN Ferrostaal) umowę o dostawie 2 okrętów U-209PN. W istocie jest to wersja U-214, podobna do zamówionej przez Koreę Południową i Grecję (zobacz: Pierwszy koreański U-214). Wartość umowy wyniosła 770 mln Euro (1 mld USD)

Zakup był niezbędny do podtrzymania zdolności podwodnych portugalskiej marynarki wojennej, która posiadała 4 sprowadzone z Francji jednostki typu Albacore. Okręty te weszły jednak do służby pod koniec lat 1960. i były stopniowo wycofywane. Ostatnia, NPR Barracuda, kilka miesięcy temu.

Portugalskie, 68-metrowe jednostki o standardowej wyporności 1700 t, zostały wyposażone w niezależny od powietrza napęd diesel-elektryczny, z wodorowymi ogniwami paliwowymi Siemensa. Pozwoli to na 3-tygodniowe działania bez wynurzania się. Maksymalna długotrwałość misji wynosi 12 tygodni. Zasięg, przy prędkości ekonomicznej, to 22 tys. km, a przy wykorzystaniu ogniw paliwowych i prędkości 4 w. - 2300 km.

</span>Kiosk okrętu, już z portugalska banderą, w czasie wejścia do portu wojennego w Lizbonie / Zdjecie: MO Portugalii

Głównym uzbrojeniem jednostki będzie 12 torped Alenia-Marconi IF-21 Blackshark oraz 6 przeciwokrętowych pocisków Harpoon UGM 84, odpalanych z wyrzutni torpedowych. Zintegrowany system walki ISUS 90 dostarczył niemiecki Atlas Elektronik GmbH.

Druga z planowanych jednostek, NPR Arpão, zostanie dostarczona w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.