Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy koreański U-214

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 stycznia 2008

Pod koniec grudnia Marynarka Wojenna Korei Południowej (ROK) wprowadziła do służby pierwszy z trzech okrętów podwodnych typu U-214.

Son Won Il to okręt o wyporności 1700 t (pełnej 1980 t) i długości 65 m. Załogę tworzy 27 marynarzy. Diesel-elektryczny napęd może pracować w obiegu zamkniętym bez dostępu powietrza atmosferycznego przez 3 tygodnie. Uzbrojenie to 8 wyrzutni torped, przy czym polowa z nich przystosowana jest do odpalania pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Nowe jednostki nie tylko zwiększą przewagę nad flotą Korei Północnej, ale także zapewnią skrytą ochronę okrętów oceanicznych ROK / Zdjęcie ROK

Uroczystość odbyła się 26 grudnia 2007, dwa dni przed planowanym wcześniej terminem. Nazwa okrętu - Son Won-il - da nazwę typu wszystkim jednostkom U-214 w marynarce Korei Południowej.

Wybór OP typu U-214, zaprojektowanych przez niemiecką Howaldtswerke-Deutsche Werft AG (należącą do ThyssenKrupp Marine Systems), był o tyle naturalny, że głównym orężem podwodnym ROK jest 9 okrętów typu Chang Bogo, a więc U-209 tego samego producenta.

Koreańskie U-214 są budowane w stoczni Hyundai Heavy Indestries. Pierwszy został zwodowany 9 czerwca 2006, drugi (Jung Ji) 13 czerwca 2007, trzeci (An Jung-geun) opuści stocznię w sierpniu 2008. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez Jung Ji planowane jest na listopad tego roku.

W odróżnieniu od innych okrętów tego typu, koreańskie U-214 zostały doposażone w nadajnik niskiej mocy dla radaru SPHINX-D Thales Defence Deutschland GmbH. Pozwala on na cichą pracę systemu w czasie prowadzenia działań specjalnych, co w warunkach stałego napięcia w stosunkach z Koreą Północną ma podstawowe znacznie.

Pierwotny kontrakt na 3 okręty może być zwiększony w przyszłości dla zastąpienia w służbie wszystkich, starzejących się okrętów typu Chang Bogo. W 2014 południowokoreańskie OP zostaną przeniesione do budowanej bazy Jeju-do, gdzie będzie stacjonować Flotylla Mobilna, jednostka grupująca wszystkie duże, nowe jednostki nawodne, zdolne do działań oceanicznych. Jest to element nowej strategii - przejścia od działań na wodach szelfowych do projektowania siły morskiej w dalszym sąsiedztwie Korei Południowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.