Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy satelita GPS IIF na orbicie

Astronautyka, 11 sierpnia 2010

Z dużym opóźnieniem dowództwo amerykańskich wojsk kosmicznych (AFSC) poinformowało o umieszczeniu na orbicie pierwszego satelity systemu GPS IIF.

</span>Artystyczna wizja nowego satelity / Rysunek: NASA

System GPS, od momentu wystrzelenia pierwszego satelity 1978, przeszedł już kilka przeobrażeń. Druga generacja satelitów składa się z aż pięciu modeli. Każdy z nich charakteryzował się usprawnieniami, zwiększającymi ich autonomiczność, długość działania i precyzję wskazań. Do 29 lipca bieżącego roku działało 29 satelitów modeli IIA, IIR i IIR-M. 1 sierpnia dołączył do nich pierwszy z 11 planowanych satelitów typu IIF. Rozpocznie on normalną pracę z początkiem września, po zakończeniu programu testów.

Obiekt SVN-62 został wyniesiony na pokładzie Delty IV. Kolejne będą umieszczane na orbitach przy pomocy tych samych nośników oraz rakiet Atlas V.

Model IIF został wyposażony w nowe zegary atomowe i zmodernizowany system zasilania energią elektryczną. Pozwoli to na zwiększenie precyzji wskazań dla celów wojskowych. Odbiorcy cywilni uzyskają sygnał L3. Nowa częstotliwość umożliwi dokonywanie pomiarów z dokładnością do kilku-kilkunastu centymetrów.

Prawdziwy przełom dla systemu GPS - tak dla bezpieczeństwa odczytów wojskowych, jak i dla precyzji danych cywilnych - ma nastąpić wraz z wprowadzeniem trzeciej generacji satelitów. Pierwsze z nich zostaną umieszczone w przestrzeni okołoziemskiej w 2014.


Drukuj Góra