Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BrahMos atakuje z góry

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 września 2010

Indie przeprowadziły próbę naddźwiękowego pocisku manewrującego BrahMos, który w ostatniej fazie wykonał - po raz pierwszy w historii - atak z góry na cel.

Pocisk BrahMos wystartował o 11;35 z mobilnej wyrzutni umieszczonej na terenie Integrated Test Range w Chandibur w stanie Orissa. W czasie lotu poziomego wykonał wiele manewrów, a fazie terminalnej przeszedł bezpośrednio do pionowego ataku na cel z prędkością Ma3. To pierwszy na świecie naddźwiękowy pocisk manewrujący zdolny do wykonania takiego manewru.

To była 23 próba pocisku BrahMos. Cel umieszczono na Zatoce Bengalskiej, ponad 200 km od miejsca startu (zasięg BrahMosa wynosi 290 km). Integrated Test Range w Chandibur należy do indyjskiej Defence Research and Development Organisation (DRDO) finansującej i nadzorującej program.

Według nieoficjalnych źródeł w indyjskim ministerstwie obrony, producent BrahMosów - indyjsko-rosyjska spółka BrahMos Aerospace - uzyskał już zamówienia na pociski tego typu warte ponad 13 mld USD. Tylko Indie zamówiły pociski za 3 mld USD, które mają być dostarczone w ciągu 6-7 lat. Dopiero po zrealizowaniu tych zamówień ma rozpocząć się eksport BrahMosów. Nie wiadomo, jakie inne kraje miałyby je zamówić. Nieoficjalnie mówi się o Brazylii, Chile i RPA, jako krajach, które są zainteresowane BrahMosami.

BrahMos Aerospace pracuje obecnie nad hiperdźwiękową odmianą pocisku (Brahmos II dla PAK FA, 2010-02-24). Ma on rozwijać prędkość Ma5-7.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.