Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powstała MTA Ltd

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 10 września 2010

Indyjskie i rosyjskie przedsiębiorstwa utworzyły spółkę MTA, które ma zbudować wspólny samolot transportowy o udźwigu 20 t.

Umowę spółki podpisano wczoraj w New Delhi. Jej nazwa pochodzi od skrótu nazwy samolotu, który ma budować: Multi-role Transport Aircraft. 50% udziałów w MTA objęła indyjska wytwórnia lotnicza HAL, a po 25% przedsiębiorstwa rosyjskie - OAK i Rosoboronexport. Siedziba spółki znajdzie się w Bangalore, a w Rosji powstanie jej filia. Proces rejestracji MTA ma potrwać 2 miesiące.

Pierwszy protokół o wspólnej budowie przez Rosję i Indie samolotu transportowego podpisano w czerwcu 2001. Czterosilnikowy samolot miał zastąpić starzejące się An-32. Oficjalną decyzję o stworzeniu wspólnego programu podjęto jednak dopiero 12 listopada 2007 w Moskwie (Rosja i Indie zbudują samolot transportowy, 2007-11-12). Wartość programu - do czasu rozpoczęcia produkcji seryjnej - wyceniono na 600,7 mln USD. Obie strony miały wnieść po połowie tej kwoty.

Pod koniec 2009 postanowiono o stworzeniu specjalnej spółki, która miałaby opracować MTA. Odpowiednia umowa miała być podpisana w marcu 2010, w czasie wizyty w New Delhi premiera Władimira Putina. Ciągle jednak nie dopracowano wówczas szczegółów i umowy nie podpisano.

Według obecnych planów, MTA ma być dwusilnikowy, mieć rozpiętość skrzydeł równą ok. 30 m, a udźwig na poziomie 18-20 ton. Maksymalna masa startowa jest szacowana na 65 t, zaś zasięg na 2700 km. Najprawdopodobniej projekt MTA powstanie na bazie Ił-214. Prototyp ma zostać oblatany za 6-8 lat (3-5 lat po pierwotnie planowanym terminie). Na potrzeby obu krajów powołujących spółkę ma powstać 205 seryjnych MTA. Kolejnych 100 samolotów miałoby trafić do odbiorców zagranicznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.