Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbił się kolejny A160T

Lotnictwo wojskowe, 11 września 2010

Podczas lądowania po powrocie z zadania w Belize rozbił się śmigłowiec bezzałogowy A160T Hummingbird z radarem Forester, należący do US Special Operations Command.

Do wypadku doszło 4 września w czasie testów A160T (YMQ-18) z eksperymentalnym radarem Forester (na zdjęciu Boeinga), które rozpoczęły się 1 sierpnia. Miały one potrwać 45 dni, ale po wypadku testy przerwano. Dowództwo US SOCOM nie podało, jak bardzo został zniszczony bsl i radar. Podano jedynie, że kluczowe próby ukończono w 90%.

Przed wypadkiem, w ciągu 27 dni A160T wykonały 28 lotów w łącznym czasie 94 h. W próbach nad rezerwatem sosnowym niedaleko granicy Belize (Ameryka Środkowa) z Gwatemalą brały udział 2 bsl.

Radar Forester jest rozwijany na zamówienie DARPA przez SCR (dawniej Syracuse Research). Ma być wykorzystywany w akcjach antynarkotykowych - pracując w zakresie UHF ma wykrywać ludzi i pojazdy poruszające się pod zasłoną drzew. Pierwsze próby Forestera na A160T odbywały się w Fort Stewart. Wcześniej radar był testowany na śmigłowcu EH-60.

US SOCOM w 2009 ogłosiły zamiar zakupu 20 A160T. Mają być one dostarczone między 2012 a 2017.

Do tej pory doszło do kilku wypadków A160, budowanych w dwóch wersjach - z silnikiem tłokowym i turbinowym. Bsl z napędem tłokowym rozbiły się 3 razy w 36 lotach. Napędzany turbiną A160T nr 008 rozbił się w grudniu 2007, a A160T nr 007 uległ zniszczeniu 28 lipca br. (Śledztwo w sprawie rozbicia A160T, 2010-08-04) na lotnisku Victorville na pustyni Mojave w Kalifornii. Do pierwszego wypadku doszło z powodu błędu software'u, w sprawie drugiego toczy się jeszcze postępowanie wyjaśniające.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.